Accident naval în Delta Dunării! O ambarcațiune s-a scufundat după impactul cu un remorcher!
Accident naval în Delta Dunării! O ambarcațiune s-a scufundat după impactul cu un remorcher!
159
Marime text
Un convoi fluvial format din remorcherul Silva 8 și o gabară goală, remorcat de remorcherul Racheta 3 după ce Silva 8 se defectase, a acroșat o ambarcațiune aflată la ancoră, în zona Mm.19.5, Canal Sulina.Potrivit ANR, în urma impactului ambarcațiunea s-a scufundat.
Cei doi ocupanți au fost proiectați în apă, însă au fost rapid recuperați de o altă ambarcațiune și transportați în siguranță la mal.
Din fericire nu au suferit vătămări corporale.
Căpitănia Zonală Tulcea s-a sesizat din oficiu și a trimis un echipaj la fața locului pentru a lua măsurile necesare. Potrivit primelor verificări, remorcherul Silva 8, aflat la remorcă, ar fi fost implicat direct în coliziune, în timp ce convoiul se deplasa amonte.
Căpitănia Zonală Tulcea continuă cercetările pentru stabilirea exactă a cauzelor și împrejurărilor în care s-a produs evenimentul de navigație“ - conform ANR
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


