VIDEO Două drone aflate în derivă, distruse controlat de Armata Română în zona Neptun Deep
VIDEO: Două drone aflate în derivă, distruse controlat de Armata Română în zona Neptun Deep
11 Aug, 2026 19:24
ZIUA de Constanta
341
Marime text
341
Marime text

Două drone de tip Gerbera au fost distruse prin detonare controlată de scafandrii specializați EOD ai Armatei Române, în zona economică exclusivă a României din Marea Neagră. Aparatele au fost descoperite în apropierea perimetrului Neptun Deep, la aproximativ 90 de mile marine, echivalentul a circa 167 de kilometri, în largul Constanței.
Anunțul a fost făcut de ministrul Apărării Naționale, Radu Miruță. Potrivit acestuia, dronele au fost observate de echipajul uneia dintre navele care executau lucrări în zona platformei.
O navă a Gărzii de Coastă, având la bord și militari ai Armatei Române, a fost trimisă la fața locului. Echipele de intervenție au identificat două sisteme UAV aflate în derivă, precum și alte câteva resturi.
Ministerul Apărării Naționale a contactat autoritățile ucrainene, iar acestea au transmis că dronele nu le aparțin, a precizat ministrul.
Pentru protejarea căii navigabile și a lucrărilor desfășurate în jurul platformei Neptun Deep, autoritățile au decis distrugerea controlată a celor două aparate. Operațiunea a fost efectuată în cursul după-amiezii de scafandrii EOD ai Armatei Române.
Citește și:
Germania își dublează forțele antidrone după descoperirea unui dispozitiv exploziv pe aeroportul din Leipzig
Vezi toate STIRILE VIDEO!
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


