Tragedie la scăldat! Un copil a murit înecat într-un lac din județul Arad
Tragedie la scăldat! Un copil a murit înecat într-un lac din județul Arad
10 Jun, 2026 15:43
ZIUA de Constanta
205
Marime text
205
Marime text
Salvatorii ISU Arad au intervenit pentru salvarea unui minor căzut într-un lac între localitățile Neudorf și Lipova, județul Arad. La locul intervenției s-a deplasat o autospecială cu scafandrii și o barcă, dar și o ambulanță SAJ.
Minorul a fost extras din apă în stare de inconștiență și a fost preluat de către echipajul medical care i-au aplicat manevre de resuscitare.
În ciuda eforturilor depuse, din nefericire, minorul a fost declarat decedat la locul evenimentului.
Salvatorii vă reamintesc câteva măsuri ce trebuie respectate pentru prevenirea riscului de înec:
❗️scăldați-vă doar în locurile special amenajate în acest sens;
❗️dacă nu știți să înotați foarte bine, nu vă aventurați departe de mal;
❗️nu vă scăldați în râuri, lacuri, canale de irigații sau alte cursuri de apă, unde malurile sunt abrupte sau curenții foarte puternici;
❗️se vor respecta întotdeauna recomandările administratorului locului de agrement și se va folosi întotdeauna echipamentul de protecție furnizat de acesta;
❗️le recomandăm părinților să-și supravegheze atent copiii și să nu-i lase niciodată singuri în apă.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


