Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
16:01 04 07 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

VIDEO Salvamarii trag un semnal de alarmă după tragedia evitată la limită în stațiunea Mamaia

ro

04 Jul, 2026 14:42 430 Marime text


Gabriel Culea, coordonator al serviciului de salvamar din Mamaia, Constanța și Modern a explicat împrejurările în care fetița de 11 ani in București a fost scoasă din mare și resuscitată, făcând totodată un apel către turiști să respecte semnificația steagurilor arborate pe plajă, azi, 04 iulie. 

Potrivit acestuia, încă de la începutul programului salvamarii știau că marea va fi agitată și au arborat steagul galben, ceea ce înseamnă că îmbăierea este recomandată doar persoanelor experimentate.

„Noi, de dimineață, când am început programul, știam că marea o să fie agitată. Am arborat steagul galben. Îmbăierea este recomandată doar celor experimentați. Copiii nu au voie la îmbăiere, iar persoanele care nu știu să înoate nu au voie să intre în apă cu colace sau alte obiecte plutitoare”, a declarat Gabriel Culea.

Acesta a precizat că salvamarii au fost alertați după ce copilul a intrat în apă și nu a mai fost observat.

„Am trimis imediat echipele de intervenție în zona respectivă și au început căutările. Turiștii au observat copilul și l-au scos din apă. Era în zona de siguranță, aproape de mal”, a spus coordonatorul Salvamar.

La fața locului au intervenit echipajele medicale, care au început manevrele de resuscitare.

„Au venit imediat echipele de la Ambulanță și SMURD. După eforturi, colegii au reușit să îi redea funcțiile vitale. Copilul a fost transportat la spital ”, a mai declarat Gabriel Culea.


La final, coordonatorul Serviciului Salvamar a transmis un nou apel către turiști.

„Facem un apel ca, atunci când este arborat steagul galben sau steagul roșu, oamenii să respecte avertizările. Marea nu este de jucat, indiferent cât de mult am putea face noi.”


Citește și:

FOTO-VIDEOUPDATE. Fată de 11 ani din București, scoasă din mare pe o plajă din Mamaia. Intervin salvatorii


Vezi toate STIRILE VIDEO!

Ti-a placut articolul?

Comentarii