Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
07:00 10 12 2019 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Documentar ZIUA de Constanța. Președinții României după 1989. Lista completă

ro

26 Nov, 2019 00:00 566 Marime text

Președintele României reprezintă statul român și este garantul independenței naționale, al unității și al integrității teritoriale a țării. Președintele României veghează la respectarea Constituției și la buna funcționare a autorităților publice. În acest scop, Președintele exercită funcția de mediere între puterile statului, precum și între stat și societate.


La 30 de ani de la căderea regimului comunist s-au organizat alegeri democratice. În 30 de ani, România a avut patru șefi de stat, iar în prezent Klaus Iohannis se află în fruntea statului, fiind vorba de un al doilea mandat și ultimul.


Președintele României este ales prin vot universal, egal, direct, secret și liber exprimat. Este declarat ales candidatul care a întrunit, în primul tur de scrutin, majoritatea de voturi ale alegătorilor înscriși în listele electorale. În cazul în care nici unul dintre candidați nu a întrunit această majoritate, se organizează al doilea tur de scrutin, între primii doi candidați stabiliți în ordinea numărului de voturi obținute în primul tur. Este declarat ales candidatul care a obținut cel mai mare număr de voturi. Nicio persoană nu poate îndeplini funcția de președinte al României decât pentru cel mult două mandate. Acestea pot fi și succesive.


22 decembrie 1989 - 20 mai 1990 - Ion Iliescu - președintele provizoriu al României


20 mai 1990 - 11 octombrie 1992 - Ion Iliescu - președintele României


11 octombrie 1992 - 17 noiembrie 1996 - Ion Iliescu - președintele României


17 noiembrie 1996 - 10 decembrie 2000 - Emil Constantinescu - președintele României


10 decembrie 2000 - 21 decembrie 2004 - Ion Iliescu - președintele României


21 decembrie 2004 - 21 decembrie 2014 - Traian Băsescu - președintele României. A fost suspendat între 20 aprilie și 23 mai 2007, interimatul fiind asigurat de Nicolae Văcăroiu, iar între 9 iulie și 27 august 2012 a fost din nou suspendat, interimatul fiind asigurat de Crin Antonescu.


21 decembrie 2014 - 24 noiembrie 2019 - Klaus Iohannis - președintele României


24 noiembrie 2019 - prezent - Klaus Iohannis - președintele României.
 

Ti-a placut articolul?

Comentarii