Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
19:33 10 11 2025 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Amenzi de 33.500 lei și 4 avertismente, aplicate de inspectorii ARBDD de la începutul anului

ro

10 Nov, 2025 18:08 123 Marime text
Sursa foto: Facebook/ ARBDD






De la începutul anului 2025 până în prezent, inspectorii ecologi din cadrul Serviciilor de Inspecție, Monitorizare și Educație Ecologică ale ARBDD au desfășurat acțiuni de control care au vizat verificarea respectării legislației de mediu privind regulile de circulație pe canalele și lacurile interioare din perimetrul Rezervației Biosferei Delta Dunării (RBDD), inclusiv viteza de deplasare a ambarcațiunilor.

Conform unui comunicat al ARBDD, în urma acestor controale, au fost aplicate 48 de sancțiuni contravenționale, în valoare totală de 33.500 lei, precum și 4 avertismente, conform Art. 12, pct. 6 din Legea nr. 82/1993 privind constituirea Rezervației Biosferei „Delta Dunării”, cu modificările și completările ulterioare, referitor la nerespectarea regulilor de navigație și circulație pe teritoriul RBDD.

În vederea protejării mediului și a prevenirii incidentelor, inspectorii ecologi ai ARBDD continuă controalele cu pistoalele radar pentru verificarea respectării vitezei de circulație a navelor și ambarcațiunilor pe canalele și lacurile interioare din perimetrul RBDD și a altor reguli de circulație pe apă.

„Navigația responsabilă protejează natura și salvează vieți!”, precizează reprezentanții ARBDD.



Citește și
FOTO. Amenzi și confiscări în urma unei acțiuni de control a ARBDD în Rezervația Biosferei Delta Dunării



 
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii