Afaceri Constanța Noi decizii în societatea Nuclearelectrica Serv SRL! Mandat prelungit pentru administratorul provizoriu Anca Ioana Dobrica
Afaceri Constanța: Noi decizii în societatea Nuclearelectrica Serv SRL! Mandat prelungit pentru administratorul
11 Nov, 2025 13:13
ZIUA de Constanta
137
Marime text
137
Marime text

Asociatul unic al societății Nuclearelectrica Serv SRL, filială a Societății Naționale Nuclearelectrica SA, a aprobat prin Decizia nr. 10 din 16 iunie 2025 prelungirea mandatului de administrator provizoriu al Ancăi Ioana Dobrica pentru o perioadă de cinci luni, începând cu data de 16 iunie 2025 și până la 16 noiembrie 2025 inclusiv, sau până la finalizarea procedurii de selecție a administratorilor definitivi.
Decizia a fost luată în baza avizului conform nr. 370/13.06.2025 emis de Agenția pentru Monitorizarea și Evaluarea Performanțelor Întreprinderilor Publice (AMEPIP), care a aprobat în mod excepțional prelungirea mandatului provizoriu, conform prevederilor art. 29 alin. (3) din OUG nr. 109/2011 privind guvernanța corporativă a întreprinderilor publice.
Totodată, asociatul unic a aprobat forma și conținutul contractului de administrație ce urmează a fi încheiat cu Anca Ioana Dobrica și a stabilit indemnizația fixă brută lunară pentru membrii neexecutivi ai Consiliului de Administrație al societății la nivelul de 13.722 lei brut/lună.
Directorul general al Nuclearelectrica Serv SRL a fost împuternicit să efectueze toate formalitățile legale necesare pentru înregistrarea și publicarea deciziei la Oficiul Registrului Comerțului și alte instituții competente.
Decizia a fost publicată în Monitorul Oficial al României, Partea a IV-a, nr. 5341 din 7 noiembrie 2025.
Despre Nuclearelectrica Serv SRL
Societatea Nuclearelectrica Serv SRL a fost înființată în anul 2021, are sediul în Cernavodă, județul Constanța, strada Energiei nr. 21 și se ocupă de „Repararea mașinilor”.
Conform termene.ro, acționar este Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA, iar administratori sunt Dobrica Anca Ioana și Dolha Mircea.
Societatea Națională „Nuclearelectrica” SA mai este acționar la Energonuclear SA, Fabrica de Prelucrare a Concentratelor de Uraniu - Feldioara SRL și Ropower Nuclear SA.
Dobrica Anca Ioana mai este administrator la Energonuclear SA.
Dolha Mircea mai este asociat și administrator la Antrepriza de Construcții Eco Civile SRL, Bau Klincher Art SRL și administrator la Electrica Furnizare SA.
În anul 2024, firma a înreguistrat o cifră de afaceri de 60.423.135 lei, cu un profit de 1.325.040 lei, la 551 angajați, având datorii în valoare de 5.922.028 lei.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menționează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecția datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Firme Constanța: Decizii importante luate de unicul asociat al societății MCA Leader Invest
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


