Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
10:49 18 06 2018 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

COMUNICAT DELFINUL DE AUR 2014 NAVODARI

ro

02 Jul, 2014 17:02 953 Marime text
În perioada 4-5  iulie , se desfăşoară cea de-a XII-a ediţie a Festivalului Internaţional de Interpretare „Delfinul de Aur”- Năvodari 2014.
Festivalul a fost initiat si organizat de catre Palatul copiilor Baia Mare ,director Doina Elena  Bentu , reusind sa devina unul dintre cele mai imporante evenimente  ale genului din Romania.
Parteneriatul dinamic dintre Palatul copiilor Baia Mare si  Consiliul Local si echipa de aur de la  Primaria orasului  Navodari ,avandu-l in frunte primarul Nicolae Matei  a facut posibila realizarea celor 11  editii anterioare.
-Organizatorii  acestui indragit eveniment sunt :
-Ministerul Educaţiei Nationale
-Consiliul Local şi Primăria Oraşului Năvodari
-Consiliul Judeţean Maramureş
-Inspectoratul Scolar Judetean Maramures
-Palatul Naţional al Copiilor Bucureşti
-Casa de Cultură „Pontus Euxinus „Năvodari
-Asociaţia Delfinul de Aur Baia Mare..... si nu in ultimul rand ..............
-Palatul copiilor Baia Mare - iniţiatorul şi coordonatorul celor 11 editii anterioare.
Locul de desfasurare :
-Teatrul de vara „Laurentiu Duta „ din Tabara Navodari dupa urmatorul program :
-Spectacol  concurs 4 iulie incepand cu  orele 18.30
-Gala festivalului    5  iulie incepand cu orele 20.
A. In caz de timp nefavorabil se va desfasura la Casa de Cultura „Pontus  Euxinus” :
-Spectacol  concurs : 4 iulie incepand cu orele   14.
-Gala festivalului    : 5 iulie incepand cu orele 16.
La aceasta editie a festivalului de interpretare  participa 62 interpreţi romani si străini din 20 de localitati din Romania, Turcia, Bulgaria si Russia,Ucraina,Italia   la categoriile de vârstă:
-preşcolari,
-clasele I-IV
-clasele V-VIII,
-clasele IX-XII,
Trei  ansambluri coregrafice  au  realizat ilustratia coregrafica pentru 51 de piese din concurs:
1.       Ansamblul AS   al PNC Bucuresti –Coregrafi:Aura Ghica si Madalina Teodorescu
2.       Ansamblul  Galactic Dance  Baia Mare-instructor Madalina Mare si George Pop si reprezentantii clubului  Dance is life 'IONUT IONESCU SI RACOLTA BIANCA
3.       Ansamblul coregrafic „Domino”al Palatului copiilor Cluj Napoca-coregrafa Nicoleta Salamon
4.       Imnul festivalului - Muzica: Gabriela Sauciuc Cicone, text Marian Stere.
5.       Regia artistica: Silvia  Ionescu ,regizor la TVR,
6.       Asistenri regie si activitati conexe Diana  Pacurar si Victor Tapeanu
7.       Prezentare festival:Alexandra Velniciuc
Dupa cum ne-au obisnuit organizatorii  la ultimele 3 editii  ,si in acest an  vor acorda 3 trofee:
-trofeul de platina,
-trofeul de aur
-trofeul de argint.
Valoarea premiilor depăşeşte suma de 24 000 lei,  fiind acordate de:
-Consiliul Local şi Primăria Năvodari,
-Ministerul Educaţiei Nationale
-Consiliul Judeţean Maramureş.
-Asociatia Delfinul de Aur
-Palatul copiilor Baia Mare
Juriul festivalului
1.       Viorica Pârja – ziarist
2.       Emil Strundhzev –compozitor ,Presedinte Art Stringendo Sofia Bulgaria
3.       Valeria Katvitskaya - Director artistic a festivalului pentru copii si tineri „Slavska otecestvo-Glorie Patriei  ”Moskova Russia
4.       Bogdan Dragomir-redactor Radio Romania Regional
5.       Silvia Ionescu-regizor TVR
6.       Doina Bentu –– directorul  festivalului
7.       Svetlana Strundhzeva – Director Trixie Festival Bulgaria
8.       Marina Sturko–Director al  Centrului de dezvoltare  creativa ”Succesul tau”Moscova Russia
9.       Mihai Alexandru –compozitor
10.   Mihai Constantinescu – cantautor, compozitor
11.   Nicolae Matei – primarul oraşului  Năvodari
12.   Horia Moculescu – compozitor - preşedintele juriului
Sponsorii festivalului:
-X-Printing
-Romconst Consulting
-Asociatia Euro-Mara-Events
-Multimedia Sistem SRL
-Orzan Spedt SRL
-SC Gimplast
-Sc Ambacart Group
-Sc Seven Audit Valuation  Bucuresti
-SC Expert Valuation
-SC Prim Decor
In recital vor evolua   detinatorii  trofeelor  de la editia XI   2013:
-Elena Beatrice Hasna –Tg.Jiu  ,Trofeul de Platina
-Antonia Tohatan –Baia Mare ,Trofeul de Aur
-Alexandru Antonius Cristea-Oradea,Trofeul de Argint

Ti-a placut articolul?

Comentarii