Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi
BIBLIOTECA VIRTUALĂ
Ziua Constanta
12:26 01 05 2026 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Transelectrica scoate la licitație asigurarea activelor din București și Constanța pentru perioada 2026-2027 (DOCUMENT)

ro

01 May, 2026 11:13 169 Marime text
Sursă foto: Facebook/Transelectrica
Compania Națională de Transport al Energiei Electrice „Transelectrica” SA -Sucursala Teritorială de Transport (STT) Constanța, cu sediul social în municipiul Constanța, bulevardul Alexandru Lăpușneanu nr. 195 A,organizează licitație publică, având ca obiect servicii de asigurare a clădirilor, bunurilor şi echipamentelor, pentru perioada 2026 - 2027.

Potrivit licitatiapublica.ro, obiectul contractului constă în prestarea serviciilor de asigurare a bunurilor, modalitatea de achiziție fiind directă.

Valoarea estimată a licitației este de 261.458,15 lei (fără TVA).

Data limită a depunerii ofertei este 13 mai 2026, ora 13:00.

Clarificările se pot solicita în scris de la CNTEE „Transelectrica” SA – Sucursala Teritorială de Transport Constanța, Serviciul Comercial la fax. 0241607552 sau e-mail: ion.tanasa@transelectrica.ro până la data de 7 mai 2026, ora 13:00.


Răspunsul la solicitările de clarificări va fi postat în SEAP sub forma unui nou anunț de publicitate cu denumirea “Clarificări la anunțul de publicitate ADV ...…” până la data de 11 mai 2026, ora 13:00.

Ofertele se vor întocmi în lei, în conformitate cu formularele anexate și vor fi transmise la adresa de e-mail ion.tanasa@transelectrica.ro.
 

 
Condiţiile de participare sunt următoarele:
  • Ofertantul va prezenta certificatul constatator ONRC actualizat ca să dovedească o formă de înregistrare în condițiile legii din țara rezidentă, din care să reiasă că operatorul economic este legal constituit, că nu se află în niciuna din situațiile de anulare a constituirii, precum și faptul că are capacitatea profesională de a realiza activitățile ce fac obiectul contractului de achiziție sectorială. Cerința se aplică inclusiv pentru subcontractanți și/sau terți.
  • Ofertantul va prezenta Decizie emisă de Autoritatea de Supraveghere Financiară privind autorizarea societăţii de practicare a serviciilor care fac obiectul asigurării ȋn anii 2026 - 2027 sau dovada autorizării emise de Autoritatea de Supraveghere Financiară, din care să reiasă că are calitatea de intermediar în asigurări autorizat să efectueze tipul de asigurare solicitat, în conformitate cu prevederile Legii nr. 236/ 2018 privind distribuția în asigurări, precum și dovada că are dreptul să emită documentele de asigurare în numele asigurătorului, Legea 237/2015 privind autorizarea şi supravegherea activităţii de asigurare şi reasigurare și Legea 32/2000 privind activitatea şi supravegherea intermediarilor în asigurări şi reasigurări, cerință impusa prin Decizia CNSC nr. 22273/ 1539-C4/ 05.06.2018.
  • Dovada reasigurării ofertantului Ofertantul va prezenta: a)Declaratie pe proprie răspundere cu privire la reasigurarea pentru categoria de asigurări care face obiectul acestei achiziții din care să reiasă că această reasigurare este valabilă și pentru angajamentul legal care decurge din prezenta achiziție (se vor menționa societatea/societățile de reasigurare). b)Contractul de reasigurare.
  • Experiență similară Ofertantul va prezenta informațiile necesare pentru a dovedi că are capacitatea tehnică de a derula contractul in bune condiţii. Ofertantul trebuie să facă dovada că a încheiat un număr de minim 1 contract având ca obiect servicii de asigurare clădiri, bunuri și echipamente, aceste servicii trebuie să fie prestate în ultimii 3 (trei) ani (raportați la termenul limită de depunere a ofertelor). Se vor prezenta recomandări/PV recepție/documente constatoare/alte documente din care să reiasă că a prestat în mod corespunzător servicii similare.
  • Declaraţie pe proprie răspundere privind neîncadrarea în prevederile art. 73 din Legea nr. 99/2016, cu modificările şi completările ulterioare. Persoanele cu funcţie de decizie din cadrul entităţii contractante implicate în procedura de achiziţie sunt urmatoarele: Director STT Constanța - Florin-Tudor Gavrilă, Director Tehnic STT Constanța - Roberto Gabriel Sava, Director Adjunct STT Constanța - Dorel Sauciuc, p.Contabil Șef STT PUBLIC Pagina 5 din 8 Constanța - Tincuța Ciurea, David Adina Georgiana - Director DJC, Dumitru Şerbacov Ioana Raluca - Consilier juridic, Monac Cosmin Mihai - Director direcție - DLAP, Cumpănăşoiu Tibi Dionisie - Şef serviciu SACA - DLAP, Stanciu Denisa - Elena - Şef birou - BAA - SACA - DLAP, Simion Elena - Ramona - Specialist - SACA - DLAP, p.Sef SBFC STT Constanța -Veronica Gîrjoabă, Responsabil CFP STT Constanța - Minodora Țigănuș, Serviciul Comercial STT Constanța: Ion Tanasă, Mihaela Vlad, Nicolae Dragoş Dulgheru, consilieri juridici STT Constanța: Marius-Pascu Ene, Georgiana Șoiam. Modalitatea de îndeplinire: Fiecare operator economic va completa declarația privind neîncadrarea în prevederile art. 73 conform Legii 99/2016 pusă la dispoziţie de entitatea contractantă (de mai jos). Operatorii economici (ofertant individual, membru al unei asocieri, subcontractant, tert susținător) nu trebuie să se regăsească în situaţia prevăzută la art. 73 conform L99/2016.



PRECIZĂRI:

Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.


Citește și:
Investiții în rețeaua electrică din Dobrogea. Transelectrica modernizează stațiile Smârdan și Medgidia Sud (DOCUMENTE)
Urmareste-ne pe Google News
Urmareste-ne pe Grupul de Whatsapp

Ti-a placut articolul?

Comentarii