Primăria Constanța alocă peste 240.000 de lei pentru întreținerea aparatelor de aer condiționat
Primăria Constanța alocă peste 240.000 de lei pentru întreținerea aparatelor de aer condiționat
03 Sep, 2026 17:00
ZIUA de Constanta
51
Marime text
51
Marime text
- Anunțul de achiziție publică, înregistrat sub numărul DA41097690, a fost publicat la data de 2 septembrie 2026
Administrația locală din Constanța demarează procedurile pentru asigurarea climatizării optime în sediile pe care le administrează. Primăria Municipiului Constanța a inițiat o achiziție directă prin Sistemul Electronic de Achiziții Publice (SEAP) ce vizează servicii de reparare și întreținere a aparatelor de aer condiționat, valoarea estimată a contractului fiind de 244.075 RON (fără TVA).
Detalii despre procedură și ofertant
Anunțul de achiziție publică, înregistrat sub numărul DA41097690, a fost publicat la data de 2 septembrie 2026. Oferta pentru aceste servicii a fost depusă de operatorul economic Decusară Cristian-Paul Întreprindere Individuală, cu sediul în municipiul Constanța.
Contractul se înscrie în codul CPV 50532000-3 (Servicii de reparare și de întreținere a mașinilor și aparatelor electrice și a echipamentului conex).
Instrucțiuni și termene de derulare
Conform cerințelor stabilite de autoritatea contractantă, procedura de atribuire urmează pași deeply structurați:
- Pasul 1: Elaborarea și transmiterea ofertei tehnico-economice conform caietului de sarcini pe adresa de e-mail a reprezentanților primăriei până la data de 4 septembrie 2026, ora 23:59.
- Pasul 2: După confirmarea pe e-mail, completarea și finalizarea acceptării în platforma SEAP se va desfășura până cel târziu la data de 11 septembrie 2026.
Condițiile de executare a lucrărilor, precum și cele de plată, vor fi reglementate strict în conformitate cu prevederile Caietului de sarcini nr. 200923/11.08.2026. Contractul de service va asigura funcționarea în parametri optimi a echipamentelor de climatizare din spațiile în care își desfășoară activitatea funcționarii publici și unde sunt primiți cetățenii.
PRECIZĂRI:
Legea 190 din 2018, la articolul 7, menţionează că activitatea jurnalistică este exonerată de la unele prevederi ale Regulamentului GDPR, dacă se păstrează un echilibru între libertatea de exprimare şi protecţia datelor cu caracter personal.
Informațiile din prezentul articol sunt de interes public și sunt obținute din surse publice deschise.
Citește și:
Pase Constantin Virgil, zis „Vira”, primește aproape 40.000 de lei pentru un teren pe traseul noului Parc DN 3C
Comentarii
Fondul Documentar Dobrogea de ieri și de azi


