22:03 06 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie la București Turcia îndepărtează România de barajul pentru Mondiale

10 Sep, 2013 22:58 1349 Marime text
Echipa națională de fotbal a României a pierdut cu 0-2 meciul din această seară, de la București, cu Turcia, contând pentru etapa a opta a grupei D de calificare la Campionatul Mondial din 2014 din Brazilia. Golurile au fost marcate de Burak Yilmaz, în minutul 22, și Erdinc, în minutul 90 plus 5. În urma acestei înfrângeri, tricolorii au căzut pe locul patru în grupă, fiind acum la mâna Olandei (deja calificată) în încercarea lor de a prinde locul doi în grupă și barajul pentru Mondiale. România are nevoie de victorie în ultimele două meciuri, cu Andorra (în deplasare) și cu Estonia (acasă), iar Turcia (pe teren propriu) și Ungaria (în deplasare) să nu învingă Olanda, judecând că vor câștiga celelalte partide, ușoare. Celelalte rezultate din această seară: Ungaria - Estonia 5-1 și Andorra - Olanda 0-2. Clasament: 1. Olanda - 22p, 2. Ungaria - 14p, 3. Turcia - 13p, 4. România - 13p, 5. Estonia - 7p, 6. Andorra - 0p.

Sursa foto: gsp.ro