23:39 18 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Eliza Samara, eroina României din meciul cu Ungaria de la Campionatul Mondial

03 Mar, 2016 00:00 2086 Marime text

Echipa naţională feminină de senioare a României a încheiat, ieri, seria evoluţiilor din grupa A de la Campionatul Mondial care se dispută la Kuala Lumpur (Malaezia). Sportivele pregătite de Viorel Filimon au învins cu 3-1 Ungaria şi s-au clasat pe locul trei în serie, calificându-se în barajul pentru accederea în sferturi. Eroina României din partida cu Ungaria a fost constănţeanca Eliza Samara (campioană europeană), care a realizat două victorii, cea prin care tricolorele au egalat la unu şi cea decisivă, de 3-1.

În prima confruntare, Eliza (numărul unu al echipei României, sportivă clasată pe locul 23 în lume) a dispus cu 3-1 (10-12, 11-6, 11-3, 11-8) de Dora Madarasz. În a doua confruntare susţinută, Samara a învins liderul formaţiei maghiare, Georgina Pota, scor 3-2 (11-7, 10-12, 9-11, 11-8, 11-8). Clasamentul final al grupei a fost: 1. China - 10p (cinci victorii din cinci meciuri), 2. Taipeiul chinezesc - 9p (4-1), 3. România - 8p (3-2), 4. Ungaria - 7p (2-3), 5. Spania - 6p (1-4), 6. Malaezia - 5p (0-5).

În optimi, România va întâlni Coreea de Nord, iar cine va câştiga această partidă se va duela în sferturi cu Singapore. Ca şi România, Coreea de Nord s-a clasat pe locul trei în grupa în care a jucat, după Japonia şi Germania. Singapore în schimb a terminat pe locul întâi seria, fiind urmată de Olanda şi Ucraina.

În concursul masculin, România a terminat în grupa preliminară pe locul cinci (penultimul), cu şase puncte, după o victorie şi patru înfrângeri. Singurul succes a venit în ultima etapă, 3-2 cu Italia. În continuare, trocolorii vor evolua în turneul locurilor 13-24, iar în prima partidă vor întâlni Grecia. Câştigătoarea se va califica în turneul 13-20, unde prima adversară va fi Cehia.

Sursa foto: Facebook (Federaţia Română de Tenis de Masă)