08:54 29 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Diseară, meci la Ovidiu FC Viitorul joacă din nou cu Steaua. Miza - semifinalele Cupei României

17 Dec, 2015 00:00 1822 Marime text

FC Viitorul şi Steaua se întâlnesc în această seară la Ovidiu, în sferturile Cupei României, la trei zile distanţă după ce aceeaşi arenă a găzduit duelul din etapa a 22-a a campionatului, câştigat de Steaua cu 1-0.

Cine învinge în această seară se califică în semifinalele Cupei României. Partida începe la ora 20.30 şi este transmisă în direct de Digi Sport 1. Dacă scorul se menţine egal după 90 de minute şi după prelungiri, se vor executa lovituri de la 11 m.

FC Viitorul a anunţat că va asigura autocare tip cursă specială (tur - retur) pentru suporterii care nu au mijloc de transport personal. Traseul va fi Palatul Copiilor (Constanţa) - stadion central Academia Hagi (Ovidiu). Autocarele vor pleca din 15 în 15 minute, începând cu ora 18.30. Ultima cursă va fi la ora 19.45, iar returul suporterilor va fi asigurat imediat după încheierea partidelor.

În prima zi în care s-au disputat sferturi ale competiţiei s-au calificat în penultimul act Dinamo şi ASA Tg. Mureş, meciurile fiind: ACS Poli Timişoara - ASA Târgu Mureş 1-1, 7-8 la loviturile de departajare (au marcat Elek 2 / Balic 80) şi Dinamo - Astra Giurgiu 2-1 (Gnohere 17, Palic 90+4 / Enache 90+1). Aseară, s-a disputat al treilea sfert, CSMS Iaşi - CFR Cluj, clujenii câştigând cu 2-1 (Păun 55, Belek 82 / V. Gheorghe 77) şi mergând mai departe. Runda semifinalelor se va disputa în sistem tur-retur, în primăvara anului 2016, pe 2 martie, respectiv 20 aprilie.

Hagi, dorit de Rubin Kazan?

Reprezentanţii fostei campioane a Rusiei Rubin Kazan se află în România, încercând să-l convingă pe Gică Hagi, managerul tehnic al FC Viitorul, să accepte oferta de a prelua formaţia care, în acest moment, se află pe locul nouă în prima ligă a Rusiei, susţine Gazeta Sporturilor. Potrivit sursei citate, Hagi nu ar fi dat un răspuns pozitiv până acum, dar oaspeţii (care i-ar oferi „Regelui” un salariu de patru milioane de euro anual) nu ar fi renunţat, ci ar fi rămas în România, dorind să reia negocierile după partida Viitorului cu Steaua.

Sursa foto: Academia Hagi