12:07 19 04 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atletul Cristi Boboc, aur şi argint la Campionatul Naţional Universitar

03 Feb, 2014 00:00 4803 Marime text
Atletul constănţean Cristi Boboc a obţinut două medalii la Campionatul Naţional Universitar de la Bacău. Reprezentant al Universităţii „Ovidius”, Boboc (antrenoare, Niculina Chiricuţă) a cucerit aurul la triplusalt, cu 15,06 m, şi argintul la lungime, cu 7,00 m. Cele două prezenţe pe podium au fost singurele ale atleţilor - studenţi de la „Ovidius”, care au mai obţinut trei locuri patru, prin Alina Duman, la 60 m (8,32 s), Dragoş Sbarcea (antrenori, Cecilia Gevat şi Alin Larion), la triplusalt (14,04 m), şi Mădălin Toma, la 5 km marş (26:54,32), şi o poziţie a opta, prin George Moroşan (Cecilia Gevat şi Alin Larion), la 400 m (53,10 s). „Cristi Boboc a evoluat bine, deşi drumul a fost obositor, iar pista de atletism cam tare”, a declarat Niculina Chiricuţă. În acelaşi timp cu întrecerea de la Bacău, la Bucureşti s-a desfăşurat etapa întâi a Campionatului Naţional pentru juniori II, unde Valentin Ştefan Scanghel, de la CS Farul Constanţa (antrenori, Cecilia Gevat şi Alin Larion), s-a impus în proba de triplusalt, pe care a câştigat-o cu 14,31 m (performanţă realizată din a doua încercare). Scanghel a câştigat detaşat, ocupantul locului secund sărind abia 13,94 m. La aceeaşi întrecere, Nicoleta Puşcuţă, de la LPS „Nicolae Rotaru” Constanţa (antrenori, Gabriel Zaharia şi Cătălin Ganera), a fost a patra la triplusalt (cu 11,64 m) şi a şasea la 400 m (64,16 s), în vreme ce Andreea Bobic (Gabriel Zaharia şi Cătălin Ganera), tot de la LPS, a ocupat locul opt la 60 m (8,77 s). La 60 m, Cornel Bănănău (Farul) a concurat în afara concursului, timpul scos fiind 8,23 s. „Rezultate frumoase, de început de an”, a comentat Alin Larion.

Sursa foto: Cristian Barbu