07:08 19 03 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Atleta Andreea Timofei, din Constanţa, dublă campioană naţională la junioare

23 Jun, 2014 00:00 2254 Marime text
Atleţii şi atletele constănţene au avut evoluţii deosebite la faza finală a Campionatului Naţional de atletism rezervat juniorilor 1, care s-a disputat, timp de două zile, la Bucureşti. Reprezentanţii litoralului au cucerit zece medalii, dintre care patru, de aur. Performeră a fost Andreea Timofei, care a obţinut două titluri, la 400 m (55,28 s), unde a concurat pentru CS Farul, şi la 400 m garduri (60,45 s), probă în care a reprezentat LPS „Nicolae Rotaru“. Ceilalţi doi campioni au fost Cristian Constantin (CS Farul), la triplusalt (14,95 m), şi Andreea Lefcenco (CS Farul), la aceeaşi probă (13,07 m). Proba masculină de triplusalt a fost, ca de obicei, o „afacere de familie“, pe primele cinci locuri clasându-se atleţi constănţeni. Campionul Cristian Constantin a fost urmat pe podium de Cristian Bododel (CS Farul; 14,91 m) şi de David Spiridon (LPS „Nicolae Rotaru“; 14,73 m), după care s-au mai clasat Vlad Dragomir (CSS1; 14,54 m) şi Valentin Ştefan Scanghel (CS Farul; 13,85 m, acesta fiind însă cu doi şi trei ani mai mic decât restul concurenţilor). Pe lângă titlurile de la triplusalt, Cristian Constantin şi Andreea Lefcenco au cucerit câte o medalie şi la lungime. Lefcenco a luat argintul, cu 5,77 m, reprezentând CSS1, iar Constantin, care a sărit tot pentru Farul, a fost al treilea, cu 6,89 m. Alte două medalii le-au revenit ştafetei masculine de 4X400 a Farului (Florentin Cojocaru, Bogdan Timofei, Cristian Bododel, Cristian Radu) - argint, cu 3:26.14, şi lui Cristian Radu, la 400 m - bronz (49,65 s). Ştafeta feminină de 4X400 m de la CS Farul (Nicoleta Puşcuţă, Nicoleta Zăvelcă, Mihaela Coliş, Andreea Timofei), cu 3:59.69, Cristian Radu, la 200 m (22,71 s) şi Andreea Constantinescu (LPS), la 10 kilometri marş (56:07.22) s-au clasat în imediata vecinătate a podiumului, pe locul patru. De asemenea, Andreea Vancea, de la LPS, a ocupat poziţia a cincea la 10 kilometri marş (57:25.82), iar Ana-Maria Manea (Farul) a încheiat finala de la 100 m garduri pe locul şase, cu 16,27 s.

Sursa foto: Dan Gabriel