11:46 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Viitorul n-a avut noroc la penalty-uri în meciul de Cupă cu CF Brăila

28 Sep, 2012 01:00 1193 Marime text
viit.jpgFC Viitorul a părăsit, ieri, Cupa României, în 16-imile de finală, după ce a pierdut meciul din deplasare contra divizionarei secunde CF Brăila, care s-a impus la penalty-uri, scor 6-5, după 0-0 la finele timpului regulamentar de joc.

Ambele formații au jucat cu un om mai puțin pe teren încă din prima repriză, după ce Ignat, respectiv Turcu au primit cartonașe roșii. Fundașul gazdelor a fost trimis la cabine în minutul 20, după ce l-a faultat în careu ca ultim apărător pe Vlad Rusu. Penalty-ul acordat în urma acestei faze a fost ratat însă de Cristocea, care a tras pe lângă poartă.

După trei minute, echilibrul numeric s-a refăcut, după ce Lucian Turcu a văzut și el roșu pentru că l-a lovit cu piciorul în față pe Câmpeanu. Până la pauză, Viitorul a amenințat poarta lui Leu prin Cârstocea (min. 26) și Vl. Rusu (min. 36), în vreme ce gazdele au replicat prin B. Rusu (min. 34).

Asediul constănțean

După pauză, Puțanu (min. 65), respectiv Pușcașu (min. 49) au ratat și ei ținta, pentru ca pe final, Viitorul să asedieze efectiv poarta brăileană, însă Gavra (min. 82), Puțanu (min. 83), Vl. Rusu (min. 84, 90), Benzar (min. 88) și Cârstocea (min. 89) nu au reușit să-l învingă pe Leu.

S-a terminat 0-0, astfel că s-a intrat în prelungiri, unde tot Viitorul a fost mai periculoasă, prin Țâru (min. 91), Gavra (min. 106) și Cârstocea (min. 118). La penalty-uri, a fost nevoie de două serii de lovituri pentru desemnarea câștigătoarei. Pentru Viitorul au înscris Benzar, Gavra, Herea, Cârstocea și Vână, în vreme ce Vaștag și Bălașa au ratat, al doilea penalty-ul decisiv.

Au evoluat: CF Brăila (antrenor, Alin Pînzaru): Leu - Spiridon, Ignat, L. Ivan (cpt.), D. Sânmărtean - M. Voicu (min. 64, Bosoi), Ochia, Puşcaşu, Frunză (min. 75, Pungă) - B. Rusu, Câmpeanu (min. 40, Bălțoi); FC Viitorul (antrenor, Cătălin Anghel): Buzbuchi - Bălașa, Țâru, Puțanu, L. Turcu - Benzar, Herea - Albu (min. 59, Vaștag), Cristocea (min. 70, Gavra), Cârstocea - Vl. Rusu (min. 91, Vână).