23:46 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie obtinuta in ultimul minut

01 Sep, 2008 00:00 910 Marime text

Dupa prestatiile slabe din ultimele meciuri, Chico s-a remarcat printr-un gol, fiind si coautor la reusita lui Rusmir

Farul Constanta a invins, sambata, pe Gloria Bistrita, cu scorul de 2-1, intr-un meci din etapa a VI-a a Ligii I, printr-un gol marcat de Chico in ultimul minut de joc. Inaintea inceperii meciului s-a tinut un moment de reculegere in memoria lui Mihai Ivanovici, un vechi suporter al Farului, care a decedat la varsta de 58 de ani din cauza unei boli necrutatoare. El a fost inmormantat sambata, cortegiul funerar oprindu-se cateva momente si la tribuna B a stadionului Farul. De altfel, ultima sa dorinta a fost sa mai vada o data stadionul unde a petrecut cele mai placute momente din viata. In semn de omagiu, suporterii constanteni au afisat, pe parcursul partidei, un banner negru, pe care scria "Mihai Ivanovici... O viata pentru Farul". "Rechinii" au inceput partida cu Gloria Bistrita cum nu se putea mai prost, pentru ca, in minutul 8, se vedeau deja condusi cu 1-0, dupa ce Ioan Hora a fructificat centrarea de pe partea dreapta a lui Vagner, inscriind printre doi fundasi constanteni. "Rechinii" au revenit in joc un sfert de ora mai tarziu datorita lui Dejan Rusmir, care, dupa o combinatie cu Chico, a scapat singur cu Tatarusanu si l-a invins cu un sut din 10 metri. Constantenii au pornit asaltul spre poarta Gloriei, iar in ultimul minut al primei parti, Gerlem a ratat incredibil din trei metri, dupa o centrare perfecta a lui Fatai. Repriza a doua s-a remarcat cu ratarile Farului, dar si cu fragmentarea jocului de catre jucatorii bistriteni, multumiti cu rezultatul de pe tabela. Acest lucru insa nu a fost de ajuns pentru jucatorii lui Ioan Ovidiu Sabau, pentru ca, in ultimul minut de joc, Chico a preluat de la Maxim o pasa la marginea careului si, ramas singur cu portarul, l-a executat pe Tatarusanu, aducand cea de-a treia victorie a constantenilor din actualul sezon. Antrenorul Farului, Ion Marin, a declarat, sambata, la finalul meciului castigat cu scorul de 2-1 in fata Gloriei Bistrita, ca este multumit atat de rezultat, cat si de jocul prestat de elevii sai. "A fost un joc greu, cu o echipa bine organizata, care a fragmentat adesea jocul. Am obtinut o victorie meritata, muncita si dorita. Daca reuseam sa inscriem din ocaziile avute, nu mai aveam emotii pana in final. Sunt multumit si de scor, si de jocul echipei", a spus Ion Marin. Finantatorul Farului, Gheorghe Bosanceanu, a fost satisfacut de angajamentul aratat de jucatorii constanteni. "Am obtinut o victorie foarte importanta. Constantenii trebuie sa vina in numar cat mai mare la stadion, pentru ca jucatorii nostri isi doresc doar victorii in acest campionat. Am avut handicapul sa incepem de la 0-1, dar totul e bine cand se termina cu bine. Am vazut mult angajament si sunt multumit", a declarat Bosanceanu.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}