23:29 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Victorie la Maxim

28 Jul, 2008 00:00 1018 Marime text

Cu trei atacanti pe teren, "rechinii" au obtinut prima victorie din noua stagiune prin golul unui fundas

Farul a inceput, cu dreptul, noul sezon al Ligii I, invingand in deplasare formatia Gloria Buzau cu scorul de 1-0, dupa un gol spectaculos inscris de Florin Maxim in minutul 77. "Goana nebuna dupa puncte" a Farului in noua stagiune a Ligii I a inceput sambata, in Crang, cand "rechinii" au intalnit formatia pregatita de Stefan Stoica, Gloria Buzau. Elevii lui Ion Marin s-au napustit inca din primele minute peste buzoieni, prin Gerlem (minutul 3), cu un sut trimis pe langa poarta, si Voiculet (minutul 5), a carui executie din opt metri a intalnit bara portii aparate de Minca, dupa o pasa a lui Rusmir. Singura ocazie a gazdelor s-a inregistrat abia spre finalul primei parti, cand Claudiu Ionescu a executat periculos o lovitura libera de la 30 de metri, mingea fiind retinuta in doi timpi de portarul Vlas. Dupa pauza, constantenii reiau atacurile la poarta lui Minca si irosesc o ocazie de a deschide scorul prin Maxim, care, dupa o centrare a lui Gerlem, a ramas singur cu portarul buzoienilor insa sutul sau este respins de goalkeeperul gazdelor. La mijlocul celei de-a doua reprize, tehnicianul Ion Marin risca pe cartea atacului cand il trimite pe teren pe Chico in locul lui Bacila si pe tanarul Kehinde Fatai, care l-a inlocuit pe Gosic. Insa, golul primei victorii pentru Farul, din actuala stagiune, este adus, cu 13 minute inainte de finalul partidei, de un fundas, Florin Maxim. Acesta a inscris in minutul 77 un gol spectaculos, dupa o executie de la 25 de metri, in vinclul portii gazdelor. "Rechinii" obtin, astfel, toate cele trei puncte la debutul in noul sezon, instalandu-se pe locul 4 in clasamentul Ligii I. Tehnicianul constantean, Ion Marin, a folosit in acest meci urmatorul "unsprezece": Vlas - Farmache, Barbu, Schiopu, Maxim - Bacila, Rusmir, Cruceru, Voiculet, Gerlem - Gosic. Au mai evoluat pe parcursul intalnirii Chico, Fatai si Patrascu.

"Au dat un gol norocos"

La conferinta de dupa meci, tehnicianul Gloriei Buzau, Stefan Stoica, a incercat sa scuze infrangerea echipei sale prin problemele de lot cu care s-a confruntat inainte de aceasta partida si prin golul inscris de Maxim, considerat norocos de catre antrenorul echipei buzoiene. "Am avut nesansa la acest meci, iar ei au dat un gol norocos, direct in vinclu, dar si multe probleme de lot cu multi jucatori accidentati", a declarat dupa incheierea partidei antrenorul Gloriei. Ion Marin nu a fost prezent la conferinta de presa de dupa meci. Urmatorul meci al Farului va avea loc sambata viitoare, pe teren propriu, in fata liderului Ligii I dupa prima etapa, Rapid, care s-a impus pe teren propriu in fata Gloriei Bistrita cu scorul de 3-0.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}