17:28 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Umilinta in Giulesti

19 Apr, 2004 00:00 678 Marime text

Rapid Bucuresti - Farul 2-3

"Marinarii" au reusit o victorie nesperata, depasind la toate capitolele o formatie aflata in degringolada * Elevii lui Ion Marin au dominat lupta la mijlocul terenului, totodata mergand pe cartea contraatacului * Datorita acestei victorii, Farul Constanta a urcat pe locul 9 in clasamentul Diviziei A

Victorie de senzatie reusita sambata seara de FC Farul Constanta, chiar in Giulesti, unde a invins cu scorul de 3-2 un Rapid care are ca obiectiv castigarea titlului national. Meciul etapei cu numarul 22 a fost unul dominat tactic de "marinari", care au reusit sa castige lupta la mijlocul terenului, plecand adesea in contraatacuri devastatoare. Dupa infrangerea de la Craiova si demisia lui Dan Petrescu, fraiele echipei din Grand au fost preluate de "mantaua" Viorel Hizo, tehnician care a pregatit si pe Farul la sfarsitul anului 2002. "Dulaul" nu a reusit insa mare lucru, pentru ca sambata echipa sa a jucat slab si a pierdut duelul cu Farul, pentru care o infrangere ar fi reprezentat un dezastru. Formatia antrenata de Ion Marin a inceput meciul cu mult curaj, decisa sa lupte pana la capat. "Sapaliga" a avut inspiratia de a-l titulariza in aceasta intalnire pe Balasa, fostul argesean dovedindu-se "cartea castigatoare". Astfel, dupa numai patru minute de la start, mijlocasul reusea sa deschida scorul cu un sut sec din afara careului rapidist. Trebuie sa recunoastem totusi ca portarul Rapidului, Emanuel Dolha, isi merita titlul de coautor la acest gol, el gafand nepermis la o minge destul de usoara. Replica gazdelor este una slaba, orice tentativa a "visiniilor" de a "sparge" defensiva Farului esuand lamentabil. In minutul 32, tribunele Giulestiului erau reduse din nou la tacere. Florin Lungu, probabil cel mai bun jucator al Farului in acest meci, patrunde lejer prin apararea gazdelor. Mijlocasul suteaza puternic si balonul intra in plasa, si de aceasta data cu concursul goal-keeper-ului Dolha, rupt total de realitate. Nu trecusera decat treizeci de minute si tabela de marcaj indica un neverosimil 0-2. In minutul 41, Rapidul ataca si obtine o lovitura libera in apropierea careului constantean. Ziatty executa, mingea este respinsa, dar Godfroid o reia in plasa, reducand diferenta. Scorul pauzei este stabilit insa in ultimul minut al reprizei, cand Pascovici este faultat in careul gazdelor, iar Cristocea transforma pentru 3-1. Cea de-a doua repriza a meciului este mai saraca in faze de poarta, totul reducandu-se la o lupta surda la mijlocul terenului. Rezultatul final al partidei este stabilit in minutul 90, cand Robert Nita inscrie pentru 2-3, aducand speranta in sufletul suporterilor care mai credeau inca intr-o minune. Golul atacantului rapidist a venit insa mult prea tarziu, minutele de prelungire neaducand nimic nou. Rezultat final 3-2 si Farul obtine trei puncte nesperate, care o apropie de obiectivul stabilit la inceputul sezonului, si anume clasarea in primele opt formatii ale competitiei. Gratie victoriei de la Bucuresti, Farul Constanta a acumulat 27 de puncte si se afla pe locul al noualea al clasamentului. Urmeaza un alt meci foarte greu, sambata seara, pe stadionul "Gheorghe Hagi", impotriva lui Dinamo. In meciul cu Rapid, antrenorul Ion Marin a folosit urmatorii jucatori: Curca, Barbu, Pascovici, Schiopu, Onut, Balan, Senin, Lungu, Cristocea (min. 73 Doicaru), Balasa (min. 67 Radu Oprea) Baltoi (min. 46 Gurita).