08:06 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Trei puncte pretioase din Banie

28 Oct, 2002 00:00 566 Marime text

Universitatea Craiova - FC Farul Constanta 0-1

In avancronica meciului Universitatea Craiova - FC Farul Constanta, spuneam ca echipa de pe litoral nu porneste cu nici o sansa in confruntarea cu echipa din Banie. Si aveam destul argumente sa afirm acest lucru. Valoarea echipei, publicul si traditia creditau gazdele cu prima sansa. Dar nu a fost asa, echipa lui Viorel Hizo rasturnand ieri toate calculele hartiei si obtinand o victorie la limita cu 1-0. In fata unei linii de mijloc de 24 de carate, Sava - Ov. Stanga - Badea - Lutu, se parea ca "marinarii" vor pleca acasa cu o caruta de goluri. Dar nu a fost asa, Badescu - Lungu - Bogdanovic - Cristocea anihiland-o complet in prima repriza. Sub acoperisul unui 0-0 imbucurator, constantenii s-au aparat eroic pe final, iar pe contraatac l-au facut pe arbitrul Marian Salomir sa fluiere mai intai repunerea mingii de la mijlocul terenului si abia apoi sfarsitul meciului. Prima parte a jocului a fost destul de echilibrata, cu Farul parca mai mult la carma ostilitatilor. Popete (14) a avut golul in varful bocancului, dar, dupa ce a facut un stop pe piept in careu, a trimis balonul mult peste poarta. Vulpoiul Vladoiu, permanent un ghimpe in coasta apararii constantene, si-a scos coltii abia prin minutul 27, cand a sutat pe langa poarta dintr-o pozitie favorabila in careu. Apoi, Universitatea a avut o mare ocazie in minutul 33, cand Stanga l-a prins pe picior gresit pe Curca, salvat de pe linia portii de Barbu. Revenirea de la cabine a aratat o alta fata a echipei gazda. Sava a trimis de la vreo 30 m un sut ce a cazut pe bara (49), apoi Papura (53) a sutat slab peste poarta la o faza in care Curca ratase interceptia balonului. Odata cu apropierea de finalul meciului, s-a jucat pe contre. Vladoiu (69) nu a mai ajuns la o centrare a lui Dragomir prin fata portii si tot Jean a fost la cativa centimetri in dedesubtul palmelor lui Curca (76). Eliminarea lui Abaluta pentru al doilea cartonas galben a dat aripi craiovenilor, care au atacat in valuri, fara consistenta insa pe tabela de marcaj. Au reusit sa inscrie insa constantenii prin Baltoi in minutele de prelungire (90+2). Un contraatac al lui Badescu a fost reluat cu un sut slab, ce l-a pacalit pe Agachi, care a impins mingea in bara stanga transversala, inainte de a ajunge in plasa. Trei puncte muncite de constanteni, datatoare de sperante pentru confruntarile care le vor mai avea pana la finalul turului.Universitatea: Agachi - I. Dragomir, Papura, Vochin, Ursu (46 Ciocoi) - Sava, Stanga, Badea, Lutu (70 Nica) - Verdes (58 Bratu), Vladoiu. Antrenor: Dumitru Marcu.FC Farul: Curca - Popete, I. Barbu, Schiopu, C. Mocanu - Badescu, Lungu, Bogdanovic (58 Abaluta), Cristocea - L. Mihai (60 Baltoi), Hrib (68 Senin). Antrenor: Viorel Hizo.Cartonase galbene: Schiopu, Abaluta (2) / Ciocoi.Cartonas rosu: Abaluta.Arbitri: Marian Salomir - Cristian Marinescu, Dumitru Bargaoanu - Aurelian Simion.Observatori: Iosif Urs, Ioan Igna.