01:35 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Remat pune capat invincibilitatii Tomisului

02 Feb, 2009 03:48 915 Marime text

cvm_tomis.jpgCele două formaţii se vor mai întâlni o dată miercuri, în returul sferturilor de finală ale Cupei României

După 14 etape fără înfrângere în sezonul regulat, campioana României, Club Volei Municipal Tomis, a suferit primul eşec pe terenul formaţiei Remat Zalău, scor 3-1 (25-21, 25-21, 15-25, 25-20).

Oboseala acumulată în ultimele săptămâni, când formaţia pregătită de Stelio de Rocco a luptat pe trei fronturi (campionat, Cupa României, Cupa Challenge), şi-a spus cuvântul în partida disputată, sâmbătă seară, la Zalău. Având pe teren acelaşi sextet cu care a început şi partidele precedente, echipa constănţeană s-a văzut condusă pe tot parcursul primului set, la patru-cinci puncte diferenţă,  nereuşind să se apropie de formaţia sălăjeană. Împinsă din spate şi de un public numeros, care şi-a susţinut favoriţii pe tot parcursul întâlnirii, Remat şi-a adjudecat parţialul inaugural cu scorul de 25-21. Setul al doilea s-a desfăşurat sub semnul echilibrului. Cele două echipe au mers cap la cap până la scorul de 21-20 pentru gazde. Zălăuanii au profitat pe final de o serie de greşeli la preluare ale constănţenilor şi au câştigat şi parţialul al doilea cu acelaşi scor înregistrat şi în primul. În următorul set, tehnicianul Tomisului, Stelio de Rocco, face o serie de modificări în primul sextet, introducându-i pe Voinea, Macovei, Miseikis şi Pereu, mutări care s-au dovedit inspirate, campioana adjudecându-şi primul parţial al partidei cu scorul de 25-15. Fostul component al echipei de la malul mării, Adrian Gontariu, s-a dovedit a fi decisiv în setul al patrulea, Zalăul luând un avans pe tabelă încă din debut, scor 12-7, avantaj care a crescut treptat la nouă puncte (20-11). Tomisul a mai redus din diferenţă însă nu a mai reuşit mare lucru, Remat provocând campioanei prima înfrângere din acest sezon. CVM Tomis a început acest meci cu următorul sextet: Ashlei Nemer, Began, Daivison, Lică, Firpo, Brinkman şi Tănăsescu - libero. Au mai fost introduşi pe parcurs, Voinea, Macovei, Pereu, Toronyai şi Miseikis. Miercuri, cele două echipe se vor întâlni încă o dată, de data aceasta la Constanţa, pentru returul din sferturile de finală ale Cupei României. În prima manşă, Tomis s-a impus cu scorul de 3-1.

Piatra Neamţ, învinsă de Dinamo

O altă surpriză înregistrată în cadrul etapei a XVI-a a Diviziei A1 la volei masculin s-a înregistrat în sala Extreme din Bucureşti, unde Dinamo a câştigat extrem de uşor partida cu vicecampioana VCM Piatra Neamţ, scor 3-0 (25-21, 25-21, 28-26). Nemţenii suferă astfel cea de-a doua înfrângere din acest sezon după cea din faţa Tomisului. Rezultate înregistrate în celelalte partide ale rundei: Unirea Dej - Ştiinţa Explorări Baia Mare 3-2 (23-25, 25-23, 24-26, 25-16, 15-13), Universitatea Cluj - CSM Târgu Mureş 3-1 (25-11, 21-25, 25-18, 25-11), Rapid Bucureşti - Constam Buzău 2-3 (27-25, 20-25, 29-31, 25-15, 11-15), Ştiinţa Bacău - Steaua Bucureşti 1-3 (21-25, 21-25, 25-17, 22-25).