08:29 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Relaxare si stres

29 Mar, 2004 00:00 717 Marime text

HC Municipal Constanta - Armatura "U" Agronomia Cluj-Napoca 34-31 (15-15)

HC Municipal Constanta a abordat cu multa lejeritate meciul cu Armatura "U" Agronomia Cluj-Napoca, din etapa a saptea a Grupei valorice A de handbal masculin. Iar acest lucru avea sa o coste cel putin un punct si totodata apropierea la o lungime de unda de liderul Dinamo Romconstruct Bucuresti, care in aceeasi runda a pierdut in deplasare, cu Minaur Baia Mare (scor 27-28). Gruparea constanteana, venita dupa o perioada destul de solicitanta, acumuland o stare de oboseala la nivelul lotului, a crezut ca-i va fi usor sa obtina victoria in compania adversarei sale. A inceput meciul relaxat, nu a fost lucida, a ratat mult, iar in final era sa fie egalata, victoria fiind obtinuta cu foarte multe emotii. Desi a avut avantaj si de cinci goluri, la 23-18 (40) aceasta a fost ajunsa din urma, astfel ca in minutul 58 scorul era 32-30. Tase a fost eliminat doua minute. Oaspetii au punctat pentru 32-31, ridicand pulsul spectatorilor din tribune, insa in ultimul minut al meciului, D. Ali a punctat pentru 33-31 si socotelile erau incheiate. Nu definitiv, pentru ca, imediat, la o faza in apararea noastra, Buricea a fost eliminat cu cartonas rosu pentru un fault la un adversar, iar Paraianu, care intervenise sa-l linisteasca, a fost eliminat si el doua minute. In ultimele secunde, HC Municipal a evoluat in doar trei jucatori de camp, insa chiar si asa Stavrositu a punctat pentru 34-31, aducand in tabara gruparii de pe litoral o victorie meritata si pretioasa. Poate mai pretioasa decat credeau inaintea partidei jucatorii nostri. Oaspetii, desi aveau pana acum doar doua puncte acumulate in clasament, au dat o replica darza, in conditiile in care, asa cum spuneam mai sus, Baiceanu si compania au tratat meciul ca pe o iesire la iarba verde. Doar micii si berea au lipsit de la aceasta intalnire, pentru ca lautari au fost. O trupa de muzicanti ce au interpretat melodii din repertoriul intern si international s-au vrut sa fie conducatorii galeriei in primele minute. Ei au produs un zgomot asurzitor ce s-a dovedit deconcentrant, dar rezonant cu relaxarea din teren. Echilibrata, prima repriza s-a incheiat la egalitate, scor 15-15. Cele doua formatii s-au aflat rand pe rand la carma jocului, avantajul cel mai mare fiind de doua goluri (6-8, in minutul 18). La reluare, "mustruluita" la cabine de conducerea clubului, Constanta a plusat. A luat un avans de patru goluri 19-15 (33) si s-a mentinut in permanenta la doua-trei puncte de adversara, o singura data fiind de un singur gol (25-24, in minutul 47). S-a ajuns in ultimele secunde la 32-31 si de aici la tot stresul din final. HC Municipal: Stanescu (15 interventii), G. Vasile - portari; Stavrositu (7), Fl. Nicolae (3), Buricea, Baiceanu, L. Toma (8), D. Ali (1), Racovitan, Sania (3), Tucanu, Timofte (3), Paraianu (9), Tase. Armatura "U" Agronomia: R. Adam (17 interventii), Neag (o interventie) - portari; Pankler (1), Boanca (4), R. Marian (5), H. Balint, D. Dancila (2), M. Dancila, Stef (10), Chiornohuz (2), Vajaiac (6), Ferent (1). Celelalte rezultate ale acestei runde: Steaua Bucuresti - Uztel Ploiesti 32-30, HC Minaur Baia Mare - Dinamo Romconstruct Bucuresti 28-27, HC Lignitul Targu Jiu - HCM Piatra Neamt 29-32. In urma acestor rezultate, clasamentul se prezinta astfel: 1 Dinamo Romconstruct Bucuresti (21 p); 2 HC Municipal Constanta (20 p); 3 HCM Piatra Neamt (17 p); 4 Uztel Ploiesti (15 p); 5 HC Minaur Baia Mare (15 p); 6. Steaua Bucuresti (12 p); 7. Lignitul Targu Jiu (8); 8. Armatura "U" Agronomia Cluj-Napoca (2 p). Etapa viitoare, prima a returului, va avea loc pe 14 aprilie, cand echipa noastra va evolua in deplasare la Steaua Bucuresti.