15:42 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Razvan Florea a stabilit un nou record national

12 Dec, 2003 00:00 578 Marime text
Inotatorul constantean Razvan Florea a stabilit un nou record national in proba de 200 m spate. La Campionatele Europene de natatie in bazin scurt de la Dublin, sportivul de la CS Farul a inregistrat un timp de 1 minut, 54 de minute si sase secunde. Cu toate acestea, Florea nu a reusit sa ocupe decat locul opt, ultimul al finalei. Proba a fost castigata de slovenul Blaz Medvesek (1:52:60). Pe celelalte pozitii ale clasamentului s-au situat germanul Steffen Driesen (1:53:07), respectiv austriacul Markus Rogan (1:53:08). Razvan Florea se calificase in finala de pe locul patru in calificari, unde a fost cronometrat cu 1:54:07. In prima zi a intrecerii de la Dublin, sportivul pregatit de Octavian Tileaga a fost singurul roman care se calificase in finala. Alti patru ratasera accederea in ultimul act, acestia fiind Diana Mocanu, la 200 m fluture, Ioan Gherghel, la 100 m fluture, Raluca Udroiu, la 100 m spate, si Tudor Ignat, la 100 m bras.