14:53 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Primul joc complet

04 Nov, 2003 00:00 405 Marime text

FC Farul Constanta - Apulum Alba Iulia 3-0

FC Farul Constanta a facut, duminica seara, cel mai complet meci din actualul campionat. De data aceasta, jocul spectaculos a fost completat cu un rezultat extraordinar: 3-0 cu revelatia editiei actuale, Apulum Alba Iulia. Daca pana acum elevii lui Ion Marin au avut evolutii extraordinare si au capotat, sau invers, au castigat puncte in partide in care au aratat prea putin, de data aceasta ghinionul s-a spart pentru gruparea de pe litoral. A jucat si spectaculos, a luat si toate cele trei puncte. Posibilitatea de a urca in clasament si, implicit, de a intra in obiectiv i-a mobilizat exemplar pe constanteni, care au uitat astfel de absentele din lot. Dintre oamenii de baza le-au lipsit trei nume, accidentatii Liviu Mihai, Negru si Pascovici; Baltoi a jucat nerefacut, iar Curca a fost eliminat, corect, in minutul 40, de arbitrul Augustus Constantin, din cauza unui fault facut in afara careului, din pozitie de ultim aparator. Apulum, o echipa cu nume exotice ca Himcinschi, Iurisniti, Ramos Fabiano sau Kovacs, a intarit ideea lansata de presa cum ca, fara suspendatul Ovidiu Maier, este o trupa de duzina. Inceputul partidei i-a speriat oarecum pe suporterii constanteni. Primele secunde ale jocului l-au gasit pe Cristocea in prim-planul unei ocazii mari, o lovitura de cap expediata peste poarta. La fel ca la Timisoara, in runda trecuta, cand "marinarii" au remizat, scor 0-0. Atunci a fost singura mare ocazie a lor si au regretat-o toata saptamana. Iar ratarea lui Nedelea (min. 3) intarea ipoteza ca istoria se poate repeta. Usurarea "alb-albastrilor" a venit in minutul 14, cand au reusit sa inscrie primul gol. La o centrare a lui Florea, de pe partea stanga, Miclea a luftat in careu, iar Cristocea l-a invins pe Turcas cu un sut din 8 m. O alta ocazie, a lui Baltoi, un "cap" trimis putin peste poarta (16), a prevestit golul cu numarul doi. In minutul 19, Cristocea a devenit servantul lui Baltoi cu o pasa de exceptie, iar acesta, singur cu portarul advers, nu a ratat oportunitatea ivita. La 2-0, dupa nici 20 de minute de joc, Alba Iulia parea victima sigura. Iar suporterii din tribune deja visau ca succesul cu 6-0 pe care Hagi l-a obtinut in campionatul Turciei se poate produce si pe arena ce poarta numele marelui fotbalist. Sarjele ofensive la poarta lui Turcas s-au produs cu repeziciune. Cam o data la trei minute, "alb-albastrii" isi puneau mainile in cap la o mare ratare. Asa au facut Badescu (29), Farmache (32), Balasa (35) si din nou Farmache (38). Dar Farul a neglijat apararea si acest lucru era sa o coste. Lungu a pierdut o minge la mijlocul terenului si Moldovan (40) a scapat singur spre poarta. L-a driblat pe portarul Curca, iar acesta nu a mai avut alta solutie, faultandu-l la marginea careului de 16 m. Cu un om in minus si cu Baltoi inlocuit de portarul Amamoo, echipa noastra a luat usor piciorul de pe acceleratie. Pentru a conserva rezultatul, a preferat sa se apere cu intreg efectivul undeva, la 30 m de poarta. Cu un minut inainte de pauza, Badescu a inscris pentru 3-0, din lovitura libera, cu largul concurs al lui Turcas, si a rezolvat ecuatia invingatoarei. Repriza a doua a fost mai saraca in ocazii de poarta. Oaspetii au presat mai mult, dar fara efect pe tabela. Dupa ce "bomba" de la 25 m a lui Onut (77) a fost prinsa de goal-keeper-ul din Alba Iulia, la cateva minute mai tarziu, la poarta constanteana se consuma cea mai mare ocazie a oaspetilor. De pe linia portii, Florea (80) a scos cu capul un sut pe care scria gol, portarul Amamoo fiind batut. O ocazie a lui Lungu (84) si reusita nevalidata a lui Bumb (90+1), din cauza ca fusese marcata din ofsaid, au incheiat registrul primului meci complet facut de echipa noastra.Pentru ca aceasta reusita sa capete o importanta mai mare, trebuie ca Farul sa aduca cel putin un punct din deplasarea viitoare, de la Piatra Neamt. S-ar situa in primele opt echipe si s-ar da primele. FC Farul: Curca - Onut, Schiopu, Lungu - Farmache, Badescu, Senin, Balasa (86 Usurelu), Florea - Cristocea (66 Doicaru), Baltoi (41 Amamoo). Antrenor: Ion Marin. Apulum: Turcas - Himcinschi (46 Scarlat), D. Miclea (29 Macavei), Bumb - Jercalau, Fabiano (66 Lupascu), Iurisniti, Paleacu, Nedelea - Galdean, Moldovan. Antrenor: Aurel Sunda. Cartonase galbene: Farmache / Scarlat.Cartonas rosu: Curca (Farul). Arbitri: Augustus Constantin - Corneliu Fecioru, Dan Bargaoanu - Silviu Safta. Observatori: Florin Gatejan, Aron Huzu.