20:43 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Patru goluri pentru Nicolae in dubla cu Israel

30 May, 2005 00:00 666 Marime text
Nationala de handbal masculin seniori a Romaniei a disputat la sfarsitul saptamanii trecute doua partide de pregatire in compania formatiei Israelului. Ambele intalniri s-au disputat la Bucuresti, iar fiecare selectionata si-a trecut in cont cate o victorie. In primul meci, oaspetii s-au impus cu scorul de 28-27, dupa ce tricolorii au condus la pauza cu 15-14. In acest meci au evoluat toti cei sase jucatori adusi de la HCM Constanta, vice-campioana nationala si detinatoare a Cupei Romaniei. Ionut Rudi Stanescu si Mihai Popescu au aparat pe rand poarta nationalei, in timp ce Timofte, Tucanu, Toma si Nicolae au fost jucatori de baza ai echipei, evoluand minute bune de joc. In acest meci, Florin Nicolae si Laurentiu Toma au inscris cate un gol. Sambata s-a disputat a doua intalnire dintre Romania si Israel iar gazdele s-au impus intr-o maniera categorica, 32-23 (la pauza 17-11). Florin Nicolae a avut o evolutie foarte buna, reusind sa marcheze trei goluri, in timp ce colegul sau Adrian Tucanu si-a trecut in cont o reusita. Cel mai bun marcator al partidei a fost Valentin Ghionea, cu opt goluri, jucator care evolueaza la echipa de club Minaur Baia Mare. "Dubla" cu Israelul a facut parte din stagiul de pregatire pentru calificarea la Campionatele Europene ce vor avea loc anul viitor in Elvetia. Pentru a ajunge la acest turneu final, Romania trebuie sa invinga Serbia in doua meciuri ale play-off-ului, pe 12 respectiv 18 iunie.