16:56 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Oltenii au scapat usor!

09 Aug, 2004 00:00 594 Marime text

Universitatea Craiova - Farul 0 - 0

Constantenii au fost foarte aproape de a pleca din Banie cu trei puncte, dupa un meci in care si-au dominat clar adversarii * Marinarii au irosit numeroase ocazii de gol, iar in minutul 50 arbitrul Balaj nu a "vazut" faultul clar comis in careu asupra lui Cristocea * La final, oaspetii au fost aplaudati la scena deschisa, parerea generala fiind ca Farul merita victoria

Echipa constanteana a fost, sambata seara, la un pas de a obtine trei puncte in meciul etapei a doua, din Banie, disputat impotriva Universitatii Craiova. "Marinarii" antrenati de Petre Grigoras au demonstrat ca victoria cu Dinamo din prima etapa nu a fost un accident si ca, in acest moment, fotbalistii de pe litoral joaca un fotbal de calitate. Farul si-a dominat adversarul cu autoritate, depasindu-l la absolut toate capitolele si numai ghinionul a facut ca tabela de marcaj sa ramana neschimbata. Exceptand primul sfert de ora, gazdele antrenate de Mircea Rednic nu au aratat mare lucru, vedetele Rubenilson, Gane, Plesan, Lutu sau Papura nereusind sa depaseasca o defensiva foarte bine asezata de Grigoras. Cel mai bun jucator a fost si de aceasta data fundasul Cosmin Pascovici, "sufletul" Farului, de la care au pornit numeroase faze de atac. La ora inceperii meciului din Banie, in tribunele stadionului "Ion Oblemenco" se aflau peste 15.000 de spectatori, veniti sa asiste la ceea ce ar fi trebuit sa fie prima victorie a Universitatii in acest nou sezon competitional. Fotbalistii echipei gazda au inceput bine partida, Jerry Gane ratand o mare ocazie de gol chiar in prima repriza, cand voleul sau de la peste 10 metri a trecut pe deasupra portii lui George Curca. In minutul 12, Gane loveste cu capul un balon care nu intra insa in plasa. Au fost singurele momente cand Craiova a parut in forma si capabila sa isi invinga adversara. Din minutul 15, Farul reechilibreaza jocul, pentru ca in a doua repriza sa domine copios. Pe fondul unui contraatac rapid, liberoul Cristi Schiopu este in minutul 21 foarte aproape de a marca, dar sutul sau loveste plasa laterala a portii aparate de Adnan Guso. In mitanul secund, constantenii incep sirul marilor ocazii. In minutul 50, Vasile Cristocea este clar faultat in careu, dar arbitrul central Cristi Balaj nu acorda nimic. Dupa un sfert de ora, Senin suteaza pe langa poarta, iar in minutul 75 Baicu, scapat singur in careul advers, nu il poate invinge pe Guso. Cu numai doua minute inainte de final, Pascovici vine la un corner, iar lovitura sa de cap este scoasa in extremis de goal-keeper-ul gazdelor. Meciul se incheie cu scorul de 0-0, dar parerea generala a fost ca Farul merita victoria si doar ghinionul si Balaj au facut ca cele trei puncte puse in joc sa nu ajunga pe litoral. Dupa doua etape disputate in noua editie de campionat, Farul a acumulat patru puncte. Miercuri seara, in etapa a treia, elevii lui Grigoras vor primi acasa vizita celor de la FC Arges.FARUL: Curca - Barbu, Schiopu, Pascovici - Farmache, Lungu, Cristocea, Todoran (Apostol min. 53), Senin - Gurita (Usurelu min. 67), Liviu Mihai (Baicu min. 70).UNIVERSITATEA: Guso, Daouda, Papura, Iordache (Preda min. 60), Buhusi, Bundea, Plasan (Vigariu min. 53), Bastina, Frunza (Lutu min. 46), Gane, Rubenilson.Arbitri: Cristi Balaj - Nicolae Marodin, Miklos Nagy - Viorel Sandu (rezerva).Observatori: Florin Gatejan, Mircea SalomirCartonase galbene: Daouda (min. 14), Bundea (min. 40), Guso (min. 80) / Cristocea (min. 50), Barbu (min. 51), Curca (min. 72).

Declaratii dupa meci

Antrenorul Petre Grigoras se afla la cel de-al doilea succes inregistrat de la revenirea sa pe banca tehnica a Farului. Dupa ce l-a invins pe Andone, Grig a castigat si duelul tactic cu prietenul acestuia, Mircea Rednic, numai ghinionul impiedicand Farul sa obtina victoria. La conferinta de presa organizata la finalul meciului, Grigoras a declarat: "Sunt multumit atat de rezultat, cat si de joc. La inceputul campionatului toti spuneau ca nu vom lua nici un punct din meciurile cu Dinamo si Craiova. Avem deja patru puncte dupa doua etape, iar jocul echipei din acest moment ne da sperante ca vom face o figura frumoasa si in continuare". Portarul George Curca s-a declarat si el multumit, mentionand insa importanta evolutiei excelente avute de Cosmin Pascovici: "Sunt fericit ca am reusit un rezultat bun contra Craiovei, o echipa care anuntase ca va candida la obtinerea titlului. Lui Cosmin (n.r.- Pascovici) ii prieste la Craiova, el a facut o partida foarte buna si noi toti am fi regretat daca ar fi plecat in aceasta vara de la Farul". In cealalta tabara, sentimentul predominant era, evident, cel de nemultumire. Presedintele clubului, Pavel Badea, a recunoscut insa ca oaspetii au fost mai buni: "Cred ca este o surpriza ca nu am fost invinsi. Trebuie sa fim sinceri si sa recunoastem faptul ca Farul a avut mai multe ocazii de a marca. Campionatul este insa la inceput si cele doua puncte pierdute astazi le putem recupera miercuri la Bucuresti, contra Sportului". Suparat pe fotbalistii sai, Mircea Rednic a declarat, la randul sau: "Sunt nemultumit complet de jocul echipei. Una le-am cerut, si alta au facut. Au fost trei-patru jucatori care nu au respectat deloc ideile tactice. In acest meci m-a dezamagit foarte mult Plesan. Cred ca portarul Guso merita toti banii de prime ai echipei pentru ca el ne-a adus si punctul de la Pitesti (n.r.- 1-1 cu FC Arges), si pe cel de astazi".