23:43 15 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Oboseala, principalul pericol pentru CVM Tomis

16 Nov, 2005 00:00 552 Marime text

# In mansa tur a sferturilor de finala ale Cupei Romaniei, constantenii de la CVM Tomis intalnesc pe nou promovata Remat Zalau, echipa pe care au invins-o in acest sezon pe teren propriu, cu 3-1 * Principalul motiv de ingrijorare pentru antrenorul Petrica Stancu este oboseala acumulata de elevii sai in ultima vreme * Remat se afla pe locul sapte in clasamentul Diviziei A masculine, reusind si o victorie de prestigiu, in fata Stelei * Oricum, jucatorii de pe litoral sunt increzatori in sansele lor si cred ca pot obtine o victorie in deplasare, ei trebuind sa apere trofeul cucerit anul trecut

Dupa cum am mai amintit si ieri, echipa constanteana de volei CVM Tomis va disputa astazi mansa tur a sferturilor de finala din Cupa Romaniei, impotriva celor de la Remat Zalau. Aceasta este o competitie care incarca si mai mult programul constantenilor, antrenorul Petrica Stancu acuzand nu de putine ori sistemul miercuri - sambata - miercuri in care sunt nevoiti sa joace elevii sai in acest sezon. De altfel, acesta este principalul motiv de ingrijorare pentru tehnicianul constantean, care considera insa ca echipa sa trebuie sa-si indeplineasca scopul in orice conditii. Pe langa cupa si campionat, voleibalistii de pe litoral mai sunt angrenati si in competitia europeana Top Teams Cup, facand parte din grupa C si aflandu-se pe locul doi, cu mari sanse de calificare in sferturile de finala. Adversara noastra de azi, Remat Zalau, se afla pe pozitia a saptea in clasamentul Diviziei A masculine, cu 11 puncte, avand trei meciuri castigate si cinci pierdute. Aceasta formatie are insa cu doua partide mai putin disputate, intalnirile cu Petrom Ploiesti, de pe teren propriu, si cu Dinamo Bucuresti, in deplasare, fiind amanate. Remat a reusit un inceput foarte bun in acest sezon, obtinand trei victorii din trei partide, dintre care una de prestigiu in fata Stelei, scor 3-2. Jucatorii constanteni au un ascendent moral asupra gazdelor de azi, asta deoarece in etapa a VIII-a au reusit sa invinga pe teren propriu cu scorul de 3-1. Desi nou promovata, echipa din Zalau poate fi o nuca tare pentru jucatorii nostri care vor trebui sa abordeze partida cu maximum de seriozitate, in vederea pastrarii la Constanta a trofeului castigat anul trecut. De altfel, voleibalistii de pe litoral sunt perfect constienti de acest lucru, fapt subliniat si de capitanul Radu Began, care isi doreste o victorie in deplasare. Si Adrian Gontariu doreste victoria echipei sale, mai ales ca acest jucator este nascut la Zalau. Mentionam ca meciul de astazi va incepe de la orele 17.00.