20:26 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

O noua umilinta pentru Farul

23 Mar, 2009 03:28 927 Marime text

Fotbal_Farul_Vaslui_25.jpgIon Marin: „Nu poţi să obţii puncte, dacă nu elimini gafele individuale"

După înfrângerea usturătoare de pe teren propriu, în faţa Craiovei, Farul a mai primit o lovitură la Vaslui, unde echipa lui Viorel Moldovan s-a impus cu scorul de 4-2 (4-1), în etapa a XXI-a a Ligii I. În urma acestui nou eşec, „rechinii" coboară pe locul 15, retrogradabil, cu 22 de puncte.

Doar nouă minute au rezistat constănţenii în meciul cu moldovenii lui Viorel Moldovan, pentru că Hugo Luz l-a învins pentru prima dată pe Adrian Vlas cu un şut de la aproximativ 20 de metri. Două minute mai târziu, Wesley a fost aproape de 2-0, dar a ratat cadrul porţii. Ultimele zece minute ale primei reprize au fost de coşmar pentru elevi lui Ion Marin. Astfel, în minutul 34, Milisavljevic a luat o acţiune pe cont propriu pe partea stângă, a centrat în careu, unde Wesley a reluat în plasă cu o lovitură de cap din mijlocul careului de şase metri.. „Rechinii" au o tresărire de orgoliu după numai patru minute şi reduc din diferenţă. Pătraşcu centrează în careu, de unde fundaşul sloven Jan Pahor înscrie după o lovitură de cap. Când părea că disputa se echilibrează, vedeta echipei moldovene, sârbul Marko Ljubinkovic „îngroapă" Farul în doar două minute. Astfel, în minutul 40, acesta măreşte diferenţa de pe tabelă, după ce a înscris din plonjon, iar două minute mai târziu, execută un şut senzaţional de la aproximativ 40 de metri, la care Vlas nu a putut interveni. În repriza a doua, vasluienii mai reduc din turaţie, constănţenii profitând şi reducând din diferenţă în minutul 73, prin Chico, după o pasă de la Gerlem, stabilind şi scorul final. Constănţenii suferă astfel o nouă înfrângere usturătoare, după 0-3 cu Universitatea Craiova, şi coboară din nou pe un loc retrogradabil, 15, fiind la egalitate de puncte cu Gloria Bistriţa, Poli Iaşi şi Pandurii Târgu Jiu. Antrenorul formaţiei constanţene, Ion Marin, a blamat după meci evoluţia portarului Vlas. „Încă o dată, se dovedeşte că, atunci când greşeşti, te costă puncte. În primele minute, Farul a tras de trei ori la poartă, iar Vasluiul niciodată. A venit primul gol pe o gafă a portarului Vlas, am revenit de la scorul de 2-0, însă a picat golul al treilea tot pe o gafă de-a noastră. La acest scor, gazdele au câştigat jocul. Nu poţi să obţii puncte, dacă nu elimini gafele individuale", a punctat „Săpăligă". Tehnicianul grupării de pe litoral s-a mai referit şi la următorul meci al Farului, cel cu Poli Iaşi. „Urmează un joc decisiv cu Politehnica Iaşi, la Constanţa, însă ambele echipe păstrează în continuare şanse pentru evitarea retrogradării", a mai spus antrenorul constănţean. Farul va disputa următorul meci în campionat peste două săptămâni (vineri, 3 aprilie), când va primi vizita Politehnicii Iaşi, una dintre contracandidatele în lupta pentru evitarea retrogradării.