00:52 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Magnific!

04 Nov, 2005 00:00 533 Marime text

CVM Tomis a invins Benfica Lisabona

# Miercuri seara, atat publicul spectator, cat si echipa CVM Tomis au asigurat un spectacol de exceptie, incununat cu victoria impotriva echipei Benfica Lisabona, scor 3-0 * Desi scorul nu o arata, meciul a fost destul de dificil, lusitanii conducand in setul doi cu 15-9, cedand apoi doar gratie mutarilor inspirate ale antrenorilor constanteni * In opinia asistentei, Adrian Gontariu a fost cel mai bun jucator de pe teren * CVM se afla pe primul loc in grupa si a luat o serioasa optiune la calificarea in sferturile de finala ale Top Teams Cup

Peste 1000 de spectatori au asistat miercuri seara la un eveniment sportiv deosebit pentru Constanta, si anume meciul de volei dintre CVM Tomis si Benfica Lisabona din grupa C a Top Teams Cup. Spectacolul sportiv nu a lipsit, fiind dublat de cel asigurat de organizatori, care au creat o atmosfera festiva de zile mari. Asa ca jocul excelent prestat de catre elevii lui Petrica Stancu si Romeo Enescu a parut firesc, insa trebuie sa remarcam ca in ciuda victoriei cu 3-0 a constantenilor, portughezii au dat si ei o replica pe masura. Primul set a fost unul viu disputat, voleibalistii de pe litoral luptand din greu pentru a-l castiga (25-19), insa in cel de-al doilea lusitanii au intrat foarte decisi pe teren reusind la un moment dat sa conduca cu sase goluri diferenta. In acest moment a fost randul cuplului tehnic constantean sa-si dovedeasca maiestria. Si Petrica Stancu a dovedit-o din plin facand o schimbare foarte inspirata. El l-a introdus pe Florin Voinea in locul lui Nenad Miletic, acesta avand si o mica altercatie cu tehnicianul. "Voinicul", cum este alintat Voinea, a produs aproape imediat schimbarea in joc de care avea nevoie echipa sa si a purtat-o spre o revenire spectaculoasa. Astfel, dupa ce la un moment dat scorul era de 15-9 pentru Benfica, CVM a egalat la 16, pentru a castiga apoi setul cu 25-23. In setul al treilea, echipa noastra a fost mai stapana pe joc fiind condusa doar de trei ori in debutul acestuia, 0-1, 2-3 si 3-5, insa gratie aceluiasi efort colectiv, scorul a fost de 25-21, si Tomisul ia o serioasa optiune pentru calificarea in sferturile de finala ale Top Teams Cup. Dupa cum am mai amintit, constantenii au evoluat in aceasta partida fara un jucator de baza, Razvan Serban, in locul sau fiind titularizat un alt coordonator valoros, Alexandru Halchin. Un joc excelent a facut "falsul" Adrian Gontariu, el fiind cel mai bun jucator de pe teren in opinia multora. In urma acestui rezultat, CVM Tomis Constanta se mentine pe primul loc in grupa si joaca urmatorul meci in deplasare, impotriva echipei Vojvodina Novi Sad. De remarcat ca in setul al doilea, spectatorii constanteni, care s-au comportat admirabil, au purtat prin sala un steag al Romaniei in marime de 750 de metri patrati. Iata si echipele care au evoluat miercuri: CVM Tomis - Halchin, Began, M. Pavel, Miletic, Dirivenco, Gontariu, Tanasescu (libero) si Voinea; Benfica Lisabona - Bruce, Sequeira, Purificao, M. Silva, Fiuza, Lopes, Lukiantez, Teixeira (libero), Dudu, A. Silva si Schwanke. Meciul a fost arbitrat bine de catre o brigada cipriota, formata din Charalambos Charalambous si Andreas Vlotomas.