12:39 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

La un minut de.finala

29 May, 2002 00:00 569 Marime text

,"Cupa Presei Ciucas"!

Echipa de fotbal a ziarului nostru a scapat printre degete o victorie in fata Telegraf & TV Neptun * Un gol primit in ultimul minut de joc ne-a trimis la loteria penalty-urilor, unde Mihai Rotaru a ratat * Daca invingeau, baietii nostri aveau mari sanse de a accede in ultimul act al competitiei, pentru ca in semifinala intalneau Independentul

Telegraf & TV Neptun - ZIUA de Constanta 7-6.

Faza sferturilor de finala ale "Cupei Presei Ciucas" la fotbal a debutat cu un meci dramatic. Echipa ziarului nostru a pierdut greu in fata mult mai titratei sale adversare Telegraf & TV Neptun, cu scorul general de 7-6, dupa executarea penalty-urilor. La finalul timpului regulamentar de joc si al celor doua reprize de prelungiri, rezultatul a fost egal, 4-4, dupa care s-a trecut la executarea loviturilor de departajare. Loterie curata, iar cel care a fost mai puternic pe final a iesit invingator. Partida a avut de toate. Faze frumoase, goluri senzationale, rasturnari spectaculoase de scor si chiar ratari monumentale, ceea ce ne face sa apreciem, fara a fi acuzati de lipsa de modestie, ca a fost cel mai frumos meci de pana acum al acestei competitii. A fost fotbal curat. Pacat ca cele doua echipe nu s-au intalnit in fazele superioare ale cupei. Cum era normal, partida a inceput in nota de dominare a celor de la Telegraf & TV Neptun. Conform tacticii alese, noi ne-am aparat, incercand sa prindem pe contraatac robusta aparare a adversarilor. O greseala in aparare a defensivei noastre i-a permis lui Ciprian Mihai sa deschida scorul (min. 6). Tribuna deja incepea sa murmure: "Gata, incepe carnavalul! Telegraful o sa le care o groaza". Doua minute mai tarziu, Mihai Rotaru egala, de data aceasta cei din tribuna incurajandu-ne cu: "Haide, ZIUA, ca se poate!". O "ciupitura" a lui Constantin Iordache in careul nostru asupra lui Paul Alexe nu a ramas "netaxata"; deci, penalty. A fost o faza de "se putea acorda sau se putea trece cu vederea". Arbitrul a ales-o pe prima. Acelasi C. Mihai a punctat din penalty, luand o optiune serioasa in adjudecarea titlului de golgheter. 2-1 la pauza. Baietii nostri simt ca se poate. Intram pe teren hotarati sa fortam mai mult. Opt se pare ca este numarul nostru norocos. In acest minut din repriza a doua egalam la 2-2 prin Mihai Lazarescu, autorul unui gol de senzatie, inscris cu capul. Adrian Lungu, de la Telegraf, isi trece si el numele pe lista marcatorilor in minutul 33, dar Adrian Dinu, cu un efort maxim, egaleaza peste numai un minut. Se joaca cu garda jos. Mai sunt patru minute. Fundasul nostru Ionel Stefan paraseste apararea, inscriindu-se pe un contraatac periculos si puncteaza pentru 3-4. Rezultatul ne sperie parca si pe noi. Efortul depus ne face sa ne pierdem din luciditate. Sutul-bomba al lui Adrian Lungu a egalat scorul cu un minut inainte de final, demonstrand ca cele doua echipe au valori apropiate. Dar, din pacate, doar una merge mai departe. Un minut si ne calificam in semifinala, avand culoar de finala, pentru ca adversarul pe care urma sa-l intalnim, Independentul, era de batut. Asa, insa, ramanem cu amintirea unui joc si a unui rezultat frumos. Si cu respectul pe care ni l-am castigat din partea adversarilor. Pentru ca am demonstrat ca nu mai suntem de mult o echipa mica. Poate asa vor incepe si arbitrii sa se uite cu respect la noi. Spunem acest lucru deoarece si in meciul de luni am fost usor defavorizati de arbitraj. Daca opt a fost numarul nostru norocos in timpul regulamentar de joc, la penalty-uri el ne-a intors spatele. Singurul care a ratat a fost purtatorul tricoului cu acest numar: Mihai Rotaru. Cei care au reusit sa inscrie din penalty-uri au fost: Adrian Lungu, Dumitru Asman, Ciprian Mihai, de la Telegraf & TV Neptun, respectiv, Mihai Lazarescu si Ionel Stefan, de la ZIUA de Constanta. Observator - Independentul 0-3. Prima echipa s-a retras din competitie. Dupa ce a pierdut meciul cu Radio MIX (10-0), echipa Observatorului a depus contestatie, reclamand faptul ca doi dintre jucatorii adversi au jucat pe fals. Ea a pierdut contestatia, rezultatul ramanand cel inregistrat in teren. Delegatul echipei, Marius Niculescu, ne-a declarat despre decizia Observatorului de a se retrage: "Inaintea judecarii contestatiei, echipa Observatorului a anuntat ca, indiferent de rezultatul votului, isi rezerva dreptul de a se retrage din competitie, principalul motiv fiind pierderea, in opinia noastra, a spiritului adevarat al competitiei, bazat in primul rand pe fair-play". Radio MIX - Radio Constanta 7-2 (C. Dragomir 6, 38; G. Vasilievici 7, 22; C. Dobrin 32, 36, 39 / M. Cosor 10; A. Anton 15). Imprevizibila echipa a Radio Constanta era sa-i incurce si pe cei de la Radio MIX, dupa ce in faza grupelor a remizat cu noi 1-1. Desi a fost condusa cu 2-0, ea a gasit resurse si a egalat, intrand la pauza cu un rezultat de egalitate. In repriza a doua, MIX-ul a fortat mai mult, trecandu-si in cont cea de-a sasea victorie din aceasta competitie. MTC TV - Jurnalul de Constanta 2-0 (I. Cristea 19, C. Cucui 37). Cei de la Jurnalul de Constanta se gandeau deja la pauza cand I. Cristea a reusit sa deschida scorul cu un minut inainte de fluierul final al primei reprize. Este drept ca ei au ratat foarte mult in ambele reprize. Pe final, MTC TV a mai inscris inca o data, primind dreptul de a accede in semifinala. Astazi, in semifinale se vor intalni: Telegraf & TV Neptun - Independentul (ora 18.00), Radio MIX - MTC TV (19.00).