23:08 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM invinge la Timisoara

12 Dec, 2008 02:43 674 Marime text
Înaintea derbiului de sâmbătă, cu Steaua MFA, Handbal Club Municipal se menţine în fruntea clasamentului Ligii Naţionale, după victoria obţinută în deplasarea de la Timişoara, scor 27-24 (15-10). Constănţenii au pornit motoarele mai târziu, desprinzându-se abia pe finalul primei reprize, când, de la scorul de 10-10, formaţia pregătită de Zoran Kurtes a înscris cinci goluri consecutive şi a intrat la cabine cu un avantaj liniştitor. HCM a reuşit să menţină avantajul şi după pauză, câştigând în final la o diferenţă de trei goluri. Cei mai buni marcatori ai formaţiei constănţene au fost Sabou (8 goluri), Toma (6), Csepreghi şi Buricea (câte 4). Cealaltă echipă constănţeană din Liga Naţională, CSM Medgidia, a reuşit să obţină o victorie facilă în faţa echipei HC Odorhei, scor 30-22 (14-9), obţinând prima victorie după două eşecuri consecutive în campionat. În urma acestui succes, echipa antrenată de Ion Crăciun a mai urcat un loc în clasament şi se clasează pe poziţia a noua, cu 11 puncte.