18:54 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM, eliminata din cupele europene

06 Apr, 2009 03:35 678 Marime text
După înfrângerea din tur la o diferenţă de 15 goluri, scor 38-23, Handbal Club Municipal Constanţa nu a reuşit să facă faţă nici pe teren propriu formaţiei spaniole, Pevafersa Valladolid, care s-a impus cu scorul de 35-27. Deşi a evoluat mai mult cu rezervele, echipa iberică a defilat şi la Sala Sporturilor, dictând un ritm alert încă din debutul întâlnirii. Astfel, după doar 10 minute, constănţenii se vedeau deja conduşi la patru goluri diferenţă, scor 5-1. Avantajul a crescut treptat, iar la mijlocul primei părţi, Pevafersa conducea cu scorul de 9-3. Pe fondul dominării oaspeţilor, revin greşelile individuale în jocul constănţenilor, care sunt taxate de echipa pregătită de Juan Pastor. Astfel, la jumătatea partidei, spaniolii aveau un avans considerabil pe tabelă, scor 19-9. După pauză, ibericii îşi continuă marşul înscriind gol după gol. Astfel, după doar şapte minute, se înregistra cea mai mare diferenţă de scor, Pevafersa conducând cu 25-12. Până la final, echipa de la malul mării reduce ecartul de pe tabelă la opt goluri, Valladolid câştigând cu scorul de 35-27.