17:12 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a remizat la Ploiesti

10 Dec, 2004 00:00 659 Marime text

Campioana de toamna se decide sambata

Campionii Romaniei la handbal masculin nu au reusit miercuri seara decat un rezultat de egalitate, 25-25 (11-9) in meciul disputat in deplasare, cu Uztel Ploiesti, in ultima etapa a turului Ligii Nationale. Echipa pregatita de Aihan Omer a jucat bine, conducand mereu ostilitatile, dar in a doua repriza constantenii si-au permis cateva momente de relaxare, de care gazdele au stiut sa profite. Uztel a demonstrat ca reprezinta o "nuca tare" si condusa in teren de un excelent Ionut Georgescu (10 goluri) a reusit un egal deosebit de important. In meciul de la Ploiesti a evoluat si Alexandr Adzic, care a punctat de doua ori in momente decisive. Muntenegreanul a revenit dupa o pauza de peste o luna de zile, dupa ce s-a accidentat intr-un meci din grupele Champions League. Cel mai bun marcator al formatiei noastre a fost din nou pivotul Eremia Paraianu, cu cinci reusite, urmat de Buricea (4), Stavrositu (4), Toma (4), Nicolae (3), Tucanu (3) si Adzic (2). O evolutie excelenta a avut portarul Ionut Rudi Stanescu, internationalul nostru avand nu mai putin de 15 interventii, dintre care zece in prima repriza. In afara jucatorilor sus-mentionati, Omer i-a mai folosit miercuri seara si pe Ali, Giotoiu, Popescu (p), Racovitan, Saulescu si Tase. Gratie reusitelor din meciul cu HCM, ploiesteanul Ionut Georgescu a "adunat" 129 de goluri in 13 etape disputate si se afla pe primul loc in topul golgheterilor. In aceasta jumatate de campionat, cei mai prolifici jucatori ai formatiei noastre au fost Toma (64 g), Stavrositu (56 g), Nicolae (47), Buricea (45), Paraianu (39), Saulescu (30) si Tucanu (27). In urma remizei de la Ploiesti, HCM a acumulat 22 de puncte (13 j) si se afla pe primul loc in clasamentul Ligii, fiind urmata de Steaua (21 p) si Minaur (20 p), ambele avand insa de disputat inca o partida. Baimarenii lui Lascar Pana au inregistrat miercuri un usturator esec, pierzand cu 24-30, in deplasare, cu Lignitul Targu Jiu. Acest rezultat avantajeaza insa formatia noastra, care are mari sanse de a deveni campioana de toamna. Pentru a fi sigura insa de aceasta pozitie, HCM trebuie sa astepte insa rezultatul derbyului de sambata, cand rivalele sale, Minaur si Steaua, se vor intalni intr-un meci direct disputat la Ploiesti. Daca Steaua nu castiga aceasta intalnire, HCM Constanta ramane lidera. Adversara sa de miercuri, Uztel Ploiesti, ocupa in prezent locul cinci in clasament, cu 17 puncte.