02:13 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

HCM a invins usor Lignitul Targu Jiu

11 Nov, 2005 00:00 527 Marime text

Fara drept de apel

# "Minerii" nu au confirmat pozitia a treia pe care se afla, pierzand intr-o maniera mult mai categorica decat o arata scorul, 24-32 * HCM a creat faze de un adevarat spectacol, profitand de degringolada din apararea "pandurilor" * Marian Filip, cel mai periculos om al oaspetilor, a fost anihilat cu succes, in ciuda celor cinci goluri inscrise * Spre sfarsitul partidei, Aihan Omer a introdus in teren si jucatori mai putin experimentati, permitandu-le celor de la Targu Jiu sa mai reduca din diferenta mare de scor * Constantenii se afla in continuare pe primul loc al clasamentului, ramanand neinvinsi dupa zece etape * Duminica, spectatorii sunt asteptati in numar mare la Sala Sporturilor, atunci cand, incepand cu orele 11.00, HCM disputa mansa a doua a turului trei din Cupa Cupelor, impotriva echipei portugheze Sporting Lisabona

Miercuri seara, Sala Sporturilor din Constanta a gazduit ceea ce trebuia sa fie un adevarat derbi al acestui sezon handbalistic, disputat intre locurile unu si trei in campionat, HCM Constanta si Pandurii Lignitul Targu Jiu. Venita pe litoral cu ganduri mari, echipa "miniera" s-a dezumflat insa chiar din primele momente ale meciului, cand elevii lui Aihan Omer au transat de fapt victoria. Este de ajuns sa ne amintim ca in minutul 10 era 7-0 pentru HCM, sau ca oaspetii au inscris primul gol in minutul 14 (8-1). Scorul a luat proportii si in continuare, ajungand la 15-5, in minutul 25 sau la 25-10 in minutul 40. In general, cei de la Targu Jiu au lasat impresia ca nu pot mai mult, compartimentul defensiv fiind cel care a suferit cel mai mult. Acest lucru a permis constantenilor sa creeze un adevarat spectacol la poarta lui Albici, incantand privirile celor aproximativ 300 de spectatori prezenti la meci. Au iesit in evidenta mai ales combinatiile dintre Silviu Baiceanu si Sandu Iacob, sau aruncarile "naprasnice" ale lui Dragicevic. Oaspetii au replicat slab, omul lor de baza, golgheterul Marian Filip fiind anihilat cu succes, in ciuda celor cinci goluri marcate. Mai mult, frustrarea acestora a iesit la iveala in repriza a doua, atunci cand Ionut Mazilu a avut o altercatie total nejustificata cu handbalistii constanteni. Portarul Rudi Stanescu a avut din nou o evolutie excelenta, intervenind reusit in prima repriza la multe aruncari adverse si creand cu aceasta ocazie si un ascendent psihologic asupra "pandurilor". Per total, o evolutie foarte buna a HCM-ului, care nici macar nu s-a fortat prea mult, dovada fiind scorul final 32-24 (19-7), un rezultat "mincinos", oaspetii profitand de introducerea in teren de catre Aihan Omer a unor jucatori mai putin folositi in ultimele partide. Acest lucru s-a intamplat si pentru ca tehnicianul constantean a dorit sa menajeze titularii de drept, in vederea partidei de duminica cu Benfica, contand pentru a doua mansa a turului trei din Cupa Cupelor. Iata si echipa folosita ieri: Ionut Popescu, Rudi Stanescu (portari), Silviu Baiceanu (4 goluri), George Buricea (1), Florin Nicolae (4), Laurentiu Toma (3), Alexandr Adzic, Sandu Iacob (5), Mihai Timofte (1), Ionut Saulescu (3), Milutin Dragicevic (5), Miodrag Kazic (4, unul din 7m), Marius Stavrositu (2 din 7m) si Denis Ali. De la oaspeti, Marian Filip si Dan Ilies au inscris cele mai multe goluri (cate cinci). In urma acestui rezultat, HCM Constanta se afla in continuare pe locul intai in clasamentul Ligii Nationale masculine, cu 20 de puncte, si este in continuare neinvinsa in acest sezon. Sandu Iacob a urcat si el in ierarhia golgheterilor pana pe locul sapte, cu 62 de reusite. Urmatorul meci in campionat pentru constanteni va avea loc in deplasare, la Oradea, impotriva echipei "Leonardo" din localitate. Dar, inainte de acesta, sa nu uitam ca duminica echipa noastra are nevoie de sustinerea publicului, in meciul contra celor de la Sporting Lisabona. Dupa cum se stie, Iacob&co au invins in Portugalia cu 32-20, avand teoretic prima sansa la calificare, insa dupa cum a afirmat si Aihan Omer, meciul va fi mult mai greu decat se crede. Mentionam ca partida va incepe de la orele 11.00.