07:18 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Gura de aer proaspat pentru evitarea retrogradarii

17 Mar, 2003 00:00 440 Marime text

UTA Arad - FC Farul Constanta 0-1 (0-0)

Cu aceasta victorie formatia noastra isi mentine sansele de salvare de la retrogradare * Golul "marinarilor" a fost marcat de Schiopu in minutul 90+2 * Tactica aleasa de antrenorul Ion Marin in repriza secunda a dat roade * Pentru miercuri, la Bistrita, FC Farul tinteste un alt rezultat favorabil

Fotbalistii de pe litoral au reusit ieri, la Arad, sa castige "derby-ul suferintei" cu UTA la un scor limita: 0-1. Jucatorii antrenati de Ion Marin si-au spalat astfel din pacatele acelui neverosimil 0-5 inregistrat in urma cu o saptamana, pe terenul propriu, in fata Nationalului. Chiar daca fazele periculoase la cele doua porti aproape ca au lipsit cu desavarsire, in prima repriza FC Farul s-a dovedit mai periculoasa in joc. A presat bine mijlocul terenului, in atac a "sufocat" permanent apararea adversa, iar in defensiva si-a luat masuri de precautie in fata singurului atacant aradean veritabil: N`Jock. Ocaziile s-au lasat, din pacate, foarte greu asteptate. Asta si pentru ca ambele formatii au mers prea mult pe lansarile in adancime, multe dintre ele imprecise. In aceste conditii, notabile au fost doua ocazii, ambele ale Farului. L. Mihai (35) a executat cu pamantul o lovitura libera de la 20 m, dar portarul J. Bogdan a retinut fara probleme. Acelasi L. Mihai, aflat in mare pofta de joc, a trimis inapoi la marginea careului mare, de unde Thiandoum (45+1) a sutat peste poarta. Oarecum multumita cu un rezultat de egalitate, in repriza secunda echipa FC Farul a facut pasul inapoi. Iar acest lucru le-a dat posibilitatea celor de la UTA sa-si creeze cateva ocazii periculoase. Drida (53) a fost blocat in extremis de Usurelu. N`Jock (79), cu spatele la poarta, a sutat din 12-13 m peste poarta. Sutul lui Manta (80), singur cu portarul, a fost blocat de Curca. N` Jock (86) a trimis un cap pe langa poarta. Acesta a fost registrul de atac al aradenilor, plus alte cateva suturi de la distanta, parate de aparatorii nostri. In partea secunda, constantenii s-au remarcat o singura data, prin L. Mihai (61 - sut peste poarta din marginea careului), s-au aparat destul de precis si au incercat sa loveasca pe contraatac. Lucru reusit in minutul 90+2, cand Schiopu, scapat singur pe contraatac, l-a invins pe portarul J. Bogdan cu un sut plasat pe coltul lung. Exact in acelasi minut in care, in urma cu o saptamana, aradenii se impuneau cu 2-1 in fata Ceahlaului. Cu acest rezultat Farul a obtinut o victorie datatoare de sperante in incercarea pentru evitarea retrogradarii. Formatia de pe litoral a urcat doua locuri in clasament, aflandu-se acum pe pozitia a 13-a, si tinteste mai sus daca obtine un rezultat favorabil miercuri, la Gloria Bistrita. UTA: J. Bogdan - Panin, Demian, Luca, Panaitescu - M. Popescu, Marginean, R. Nagy (69 Varga), Seckovici (12 Drida), Fritea (52 Manta) - N` Jock. Antrenor: Radu Nunweiller.FC Farul: Curca - Balan, Pascovici Schiopu, Lungu, Senin - Usurelu (81 Tanasa), Chirea (54 G. Munteanu), Cristocea - Thiandoum (52 Priescu), L. Mihai. Antrenor: Ion Marin.Cartonase galbene: Thiandoum, G. Munteanu, Priescu si Senin. La finalul meciului, antrenorul Ion Marin declara: "Nu se compara cele doua jocuri pe care le-am sustinut in acest retur si nici cele doua echipe, pentru ca FC National este o formatie foarte puternica. In schimb, la Arad a trebuit sa ne aparam, fiind obligati de a face lucrul acesta fiindca cele doua varfuri de la UTA ne-au bagat in careu" * George Munteanu a debutat in acest meci in tricoul Farului. Legitimat cu cateva ore inaintea meciului, Munteanu l-a schimbat in minutul 54 pe Chirea. Noul jucator al "alb-albastrilor" a facut in iarna pregatirea la munte cu formatia de pe litoral, insa Farul si Steaua nu se intelesesera, pana la inceputul returului, in privinta conditiilor de transfer.