04:29 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Farul a invins Gloria fara probleme

22 Nov, 2005 00:00 650 Marime text

Si-au revenit!

# Jucatorii constanteni si-au regasit placerea de a juca si dau semne de revenire dupa criza in care se aflau * Victoria cu 3-0 este una "mincinoasa", scorul putand fi chiar mult mai mare, tinand cont de ocaziile ratate de "rechini" * Din pacate, doar 1000 de spectatori au asistat la aceasta partida, una foarte spectaculoasa, acest lucru fiind asigurat mai ales de catre elevii lui Lucian Marinof * Golul meciului, si poate unul dintre cele mai frumoase ale turului de campionat, a fost inscris de catre Tibor Moldovan, care a executat o "scarita" de toata frumusetea peste Albut * In prealabil, atacantul driblase trei aparatori bistriteni * Farul urca pe locul opt si spera sa castige etapa viitoare la Galati, in fata unei echipe a Otelului mult slabita fata de sezoanele precedente

Stadionul (inca) "Gheorghe Hagi" a gazduit duminica dupa-amiaza partida dintre FC Farul Constanta si Gloria Bistrita, partida care a marcat revenirea de forma a fotbalistilor de pe litoral. Victoria cu 3-0 (1-0) spune prea putine despre un meci care putea usor sa se incheie cu cinci sau sase goluri diferenta. Din pacate, prea putini spectatori (aproximativ 1000) au asistat la aceasta intalnire, care, in pofida terenului greu, a fost una deosebit de spectaculoasa. Acest lucru se datoreaza in special elevilor lui Lucian Marinof, care au regasit, se pare, placerea de a juca. Constantenii au inceput excelent partida si, dupa o perioada de zece minute de dominare, ei au reusit sa deschida scorul, prin Liviu Mihai. Astfel, Dinu Todoran a initiat o actiune pe cont propriu pe partea dreapta si i-a pasat in careu atacantului constantean, care a inscris cu un sut plasat, de la opt metri. Desi Farul a mai ratat o serie de ocazii mari, prin acelasi Liviu Mihai sau prin Gurita, scorul la pauza a ramas 1-0. Acest rezultat s-a mentinut insa foarte putin, deoarece la trei minute de la reluare, Farmache, aflat in posesia balonului la 20 de metri de poarta lui Albut se hotaraste sa suteze, alegerea sa dovedindu-se a fi inspirata. Goalkeeper- ul bistritean aluneca pe terenul moale din propriul careu, iar mingea intra in poarta, ridicand scorul la 2-0 pentru "rechini". A urmat o perioada mai buna pentru jucatorii lui Sabau, care au profitat si de o usoara relaxare a constantenilor. In minutul 55, Tarnavean rateaza o mare ocazie pentru bistriteni, mingea trimisa de el din coltul careului de 6 m, stergand "transversala" portii lui Curca.Gol de exceptie al lui Tibor Moldovan"Faristii" pun din nou stapanire pe joc, la rampa iesind de aceasta data Tibor Moldovan, atacantul achizitionat de la Dinamo, in vara. Introdus pe teren doar de trei minute (in locul lui Liviu Mihai), Moldovan a luat o actiune pe cont propriu, a patruns in careul bistritean si dupa ce a driblat trei aparatori adversi a inscris printr-o "scarita" peste Albut. Acesta a fost de departe cel mai frumos gol al meciului si probabil unul dintre cele mai frumoase ale intregului tur. Cu aceasta ocazie, Moldovan a consfintit si rezultatul final al partidei, cu toate ca pana la sfarsit s-au mai ratat cateva bune ocazii. Asadar, 3-0, si Farul da semne ca si-a revenit din criza in care s-a aflat, asteptand acum etapa viitoare, cand poate sa invinga la Galati o echipa a Otelului mult slabita fata de sezoanele precedente. Iata si echipa folosita duminica de catre noul antrenor Lucian Marinof: G. Curca, Farmache, I. Barbu, Schiopu, C. Pascovici, Voiculet (I. Apostol, min. 75), Senin, D. Todoran, Florea, Gurita (Apostu, min. 85), L. Mihai (T. Moldovan, min. 68). Meciul a fost arbitrat de o brigada formata din Sebastian Coltescu (central), Dragos Iliescu, Eduard Ungureanu (asistenti) si Silviu Bogdan (rezerva). Coltescu a acordat doua cartonase galbene, amandoua constantenilor, lui Liviu Mihai (min. 47) si Tibor Moldovan (min. 71). Observatori au fost Doru Neagu si Ioan Igna. In urma acestui rezultat, Farul Constanta a reusit sa urce in clasament pana pe locul opt, acumuland 20 de puncte. De remarcat ca diferenta de puncte intre constanteni si ocupanta locului trei, Poli Timisoara, este de numai trei puncte.