15:15 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Evolutie oscilanta

20 Feb, 2004 00:00 670 Marime text

HC Municipal Constanta - Steaua Bucuresti 31-30

Handbalistii de pe litoral au obtinut victoria cu multe emotii * Ei au alternat momentele senzationale cu unele mai putin reusite * La finalul meciului, adversarii au contestat arbitrajul

Antrenorul Aihan Omer (HC Municipal) le-a cerut elevilor sai sa faca tot posibilul pentru a castiga, miercuri seara, meciul cu Steaua Bucuresti, din prima etapa a grupei A. Presimtea ca va fi greu. Oboseala acumulata dupa meciul de la Baia Mare, cu Minaur, din sferturile de finala ale "Challenge Cup", cat si faptul ca nou-venitii Paraianu, Tucanu, Tase si Timofte facusera un singur antrenament cu actuala lor echipa isi puteau pune amprenta asupra adjudecarii victoriei. "Le-am spus baietilor ca trebuie sa castigam la un gol, maximum doua, pentru ca nu o sa putem mai mult. O integrare rapida a patru jucatori cu un singur antrenament este foarte grea. Ei au fost transferati sa joace, trebuiau sa joace si eram obligati sa castigam jocul. A fost o problema delicata", afirma, la finalul partidei, antrenorul Aihan Omer. Alternand momentele senzationale cu unele mai putin reusite, HC Municipal a avut emotii in meciul din prima etapa a grupei A, cu Steaua Bucuresti. S-a impus pana la urma cu 31-30 (13-13), la capatul unui meci cu un final controversat. Steaua, chiar daca era considerata cu sansa a doua, avea avantajul ca etala o echipa omogena si odihnita, ceea ce, in conditiile invocate mai sus, o indreptatea sa spere la un rezultat favorabil. Totusi, cu doua dintre piesele noi in teren, Paraianu si Tucanu, HC Municipal a avut un inceput senzational. Stanescu a inchis bine poarta, iar Stavrositu, Baiceanu si Buricea au demonstrat o pofta de joc remarcabila, semn ca dublarea pe posturi in lotul constantean creste concurenta la titularizare, iar echipa nu are decat de castigat. Pastrand proportiile, jocul HC Municipal semana cu cel al germanilor de la TBV Lemgo, adversara sa din editia trecuta a "Cupei Cupelor". Precis, in viteza si spectaculos. In minutul 8 avea 4-0, un avantaj de trei-patru goluri avand in permanenta pana cu cateva minute inainte de pauza. Steaua s-a apropiat periculos pe finalul primei reprize, a egalat la 11-11 (minutul 27) si a reusit sa incheie prima repriza cu o remiza, 13-13. La reluare, tot HC Municipal a avut prim-planul, conducand in permanenta cu doua-trei goluri diferenta in prima jumatate, iar pe final chiar la cinci goluri (27-22, 29-24). Dar constantenii s-au crezut prea devreme invingatori, iar acest lucru era sa-i coste. In minutul 53, ei conduceau cu 29-24, insa s-au vazut egalati cand mai erau doua minute de joc. O greseala a bancii tehnice steliste (secundul Nicolae Munteanu a depasit spatiul tehnic pentru a protesta) a culminat cu eliminarea pentru doua minute a unui jucator (Mihaila). In superioritate numerica, HC Municipal a punctat pentru 30-29, dar imediat Steaua a egalat la 30-30, cand mai erau 90 de secunde pana la final. Jucatorii nostri au punctat din nou prin Baiceanu, dar golul a fost anulat, deoarece Aihan Omer ceruse time-out. Cand jocul s-a reluat, Denis Ali a marcat de pe extrema dreapta un gol senzational, desprinzand in invingatoare echipa constanteana. Reusita sa aduce in tabara formatiei de pe litoral nu numai doua puncte in clasament, ci si linistea si concentrarea, atat de necesare inaintea returului sferturilor de finala ale "Challenge Cup" de duminica, programat duminica, de la ora 11.00. Golurile HC Municipal au fost marcate de: Stavrositu (6), Fl. Nicolae (1), Buricea (2), Baiceanu (6), D. Ali (4), Racovitan (1), Sania (1), Tucanu (3), Timofte (1), Paraianu (6). Pentru Steaua au punctat: Telehuz (1), Cr. Gheorghe (7), Mihaila (1), Mazilu (6), Stamate (7), Colesnic (5), Cian (3).