19:12 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Două victorii constănţene, în prima zi a Naţionalelor de atletism

11 Aug, 2011 02:43 1058 Marime text
Marţi, au debutat în Bucureşti Campionatele Naţionale de atletism, ultima competiţie de la care sportivii români pot obţine calificarea la Campionatele Mondiale de la Daegu (Coreea de Sud), programate la sfârşitul acestei luni.

Printre sportivii care au intrat în concurat în prima zi s-au numărat şi o parte din cei legitimaţi la CS Farul. Astfel, Andreea Ogrăzeanu, proaspăta campioană europeană de tineret în proba de 100 metri, s-a impus fără probleme în faţa adversarelor din ţară şi a câştigat finala cu timpul de 11,38 secunde. Cea mai disputată finală a zilei a fost la triplusalt feminin unde lupta s-a dat între trei atlete de la clubul constănţean şi una de la CSA Steaua. Învingătoarea a fost sportiva legitimată la clubul bucureştean, Adelina Gavrilă, care a câştigat proba cu o săritură care a măsurat 14,23 metri, fiind urmată de constănţencele Cristina Toma (14,07 metri), Cristina Bujin (14,00 metri) şi Cristine Spătaru (13,51 metri). La 110 metri garduri, Cornel Bănăbău (CS Farul) a câştigat cu timpul de 14,32 secunde. La triplusalt masculin, constănţeanul Adrian Dăianu a ocupat locul 3, cu 15,97 metri, la doar 12 centimetri de prima câştigătorul întrecerii, Marius Anghel. De asemenea, Iulian Geambazu a urcat pe ultima treaptă a podiumului în proba de 400 metri (47.97 secunde), la aproape o secundă locul 1 ocupat de Marian Câmpeanu. Ieri seară, pe stadionul Iolanda Balaş Soter, s-au desfăşurat finalele de la ciocan şi greutate în timp ce pe stadionul Dinamo au avut loc restul finalelor.