08:05 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Doar in setul trei

20 Mar, 2003 00:00 516 Marime text

VCM Midia Constanta - Petrom Ploiesti 0-3

Voleibalistii de la VCM Midia Constanta au pierdut si meciul cu numarul doi al play-off-ului Diviziei A, in fata campioanei en-titre Petrom Ploiesti. Ieri, intr-o partida disputata in Sala Sporturilor din Constanta, jucatorii nostri au cedat cu 0-3 (17-25, 21-25, 25-27) dupa 54 de minute de joc efectiv, anuland astfel disputarea celei de-a treia confruntari ploiesteano-constantene, programata pentru sambata in orasul aurului negru. Adversarii s-au impus meritat intr-un joc in care Vali Iancu si compania au nutrit ceva sperante doar in ultimul set. In primul, s-a mers cap la cap pana la 10-11, cand Petromul s-a desprins decisiv. In al doilea, dupa 4-3 pentru Midia, campioana en-titre a preluat conducerea, avand in permanenta doua, trei sau chiar patru puncte diferenta. In ultimul set, formatia de pe litoral s-a desprins inca de la inceput. A condus cu 7-3 apoi cu 10-5, dar de la 14-9 Petromul si-a intrat serios in rol si a adus scorul la 16-15, reusind egalarea la 19-19. Pe final, Midia a condus la cate un punct diferenta pana la 25-25, insa o rabufnire de orgoliu a oaspetilor a facut posibil scorul de 25-27. "Sextetul" trimis in teren: E. Popescu, V. Iancu, B. Neamu, I. Badea, R. Dumitru, Oct. Vidovici; Fl. Cocargeanu - libero. Au mai intrat: M. Mihaila, Fl. Voinea, D. Marcu si M. Uzunov. Dupa aceste doua infrangeri, formatia noastra a ramas in cursa pentru ocuparea unui loc cat mai sus in barajul pentru locurile 5-8.