15:07 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Debut cu stangul

30 Aug, 2004 00:00 666 Marime text

CSM Bucovina Suceava - RC Farul 25-12

Rugbystii constanteni au pierdut sambata dimineata meciul din deplasare cu CSM Bucovina Suceava, contand pentru prima etapa a Diviziei Nationale. Gazdele s-au impus cu scorul de 25-12, dupa 80 de minute dominate cu autoritate. Tinerii elevi ai lui Adrian Pllotschi au evoluat bine dar lipsa de experienta si-a spus cuvantul, constantenii comitand destule greseli si usurand astfel misiunea sucevenilor. La pauza, tabela de marcaj a indicat 15-7, un scor care putea fi remontat dar in a doua parte a jocului, impotriva Farului au fost dictate si doua eliminari. Din nefericire, Farul a ratat obtinerea unui punct care potrivit regulamentului se acorda echipei care pierde la o diferenta mai mica de 7 puncte. De asemenea, pentru ca a reusit doar trei eseuri, CSM Bucovina nu a putut nici ea obtine cinci puncte, acestea acordandu-se doar la o victorie cu patru incercari reusite. Constantenii au ratat o ocazie uriasa de a debuta anul acesta cu dreptul, mai ales ca gruparea de pe litoral trece printr-o perioada delicata. Sambata viitoare, rugbyistii lui Pllotschi vor juca pe teren propriu impotriva "minerilor" de la Stiinta Petrosani.