20:45 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV 2004 Tomis, finalista in premiera

14 Apr, 2009 02:20 768 Marime text
Echipa constănţeană s-a impus cu scorul 3-2 în meciul decisiv al semifinalei campionatului şi urmează să întâlnească în ultimul act al competiţiei campioana CSU Metal Galaţi. Primul meci al finalei este programat pe data de 25 aprilie, la Galaţi.

După ce a fost eliminată în semifinalele Cupei României de echipa bucureşteană, CS Volei 2004 Tomis Constanţa s-a răzbunat în play-off-ul Diviziei A1, impunându-se în meciul decisiv al semifinalei, disputat duminică seară, la Sala Sporturilor. Elevele lui Aleksandar Boskovic au început în forţă partida şi au trecut repede la conducere pe tabelă, după un sec 25-13 în primul parţial. Al doilea set a fost mult mai echilibrat, însă cele care au dictat ritmul au fost tot jucătoarele Tomisului. La finalul parţialului, scorul a fost 25-18, iar formaţia de pe litoral era la un set depărtare de prima finală din istorie. Din păcate, suspansul a fost prelungit de jocul Tomisului, care a înregistrat un regres în următorul set, dinamovistele reuşind să-şi adjudece primul parţial al întâlnirii cu scorul de 25-19. Nici cel de-al patrulea set nu avea să aducă o îmbunătăţire în jocul gazdelor, care deşi au început bine, 5-1, nu au avut forţa să păstreze ritmul până la final, oaspetele trimiţând întâlnirea în setul decisiv, după ce au câştigat cu acelaşi scor, 25-19. Împinse de la spate de public, voleibalistele constănţene au dominat setul cinci, conducând, la un moment dat, la nouă puncte diferenţă (scor 11-2). Dinamo a mai redus diferenţa, însă insuficient pentru a mai reveni, iar CSV 2004 Tomis câştigă partida cu 3-2, după ce se impune în parţialul decisiv cu 15-9. Ultimul act al play-off-ului Diviziei A1 la volei feminin se va disputa după sistemul „cel mai bun din cinci meciuri". Primele două întâlniri ale finalei dintre CSV Tomis şi Metal Galaţi se vor disputa pe terenul campioanei en-titre, pe 25 şi 26 aprilie, următoarele două jucându-se la Constanţa, pe 29 şi 30 aprilie. În caz de egalitate după patru jocuri, partida decisivă va avea loc la Galaţi, pe 3 mai.