02:33 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CSV 2004 Tomis a defilat cu Unic Piatra Neamt

16 Feb, 2009 03:05 895 Marime text

volei.jpgEchipa antrenată de Constantin Chiţigoi a venit la Constanţa cu un lot de numai nouă jucătoare

CS Volei 2004 Tomis a învins, fără probleme, formaţia Unic Piatra Neamţ cu scorul de 3-0 (25-11, 25-15, 26-24), într-un meci disputat sâmbătă, la Sala Sporturilor din Constanţa.

Deşi se anunţa o partidă extrem de echilibrată, mai ales că formaţia moldoveană avea nevoie de puncte pentru a se menţine în plutonul fruntaş, meciul din etapa a XVIII-a a Diviziei A1 a curs în favoarea elevelor lui Aleksandar Boskovic. Venită la Constanţa cu un lot de doar nouă jucătoare, Unic Piatra Neamţ a avut un start dezastruos de partidă, Tomis reuşind să-şi adjudece în doar câteva minute primul set, cu scorul de 25-11. Lucrurile nu au mers prea bine nici în al doilea parţial pentru formaţia antrenată de Constantin Chiţigoi, nemţenele pierzând foarte multe puncte din cauza serviciului, lucru care l-a înfuriat pe tehnicianul Unicului, la final, formaţia de pe litoral impunându-se cu scorul de 25-14. Al treilea set a fost mult mai echilibrat, CS Volei 2004 Tomis văzându-se condusă până spre finalul acestuia, la două-trei puncte. Experienţa gazdelor şi-a spus însă cuvântul şi echipa pregătită de Aleksandar Boskovic şi Constantin Alexe a câştigat parţialul (scor 26-24), inclusiv partida, într-un număr minim de seturi. Meciul a fost condus de o brigadă de arbitri formată din Benone Vişan şi Angheluş Cotoanţă, ambii din Bucureşti. În urma acestui succes, formaţia constănţeană îşi consolidează poziţia secundă în clasament, la două puncte distanţă de liderul campionatului CSU Metal Galaţi. Pentru Tomis urmează dubla cu Dinamo. Primul meci va avea loc sâmbătă, 21 februarie, în campionat, iar cea de-a doua confruntare se va juca miercuri, 25 februarie, în semifinalele Cupei României. În celelalte partide ale rundei a XVIII-a a Diviziei A1 la volei feminin s-au înregistrat rezultatele: Metal Galaţi - Ştiinţa Bacău 3-0 (25-13, 25-15, 25-15), CSU Târgu Mureş - CSM Sibiu 3-0, Dacia Mioveni - Penicilina Iaşi 0-3 (20-25, 18-25, 25-27), CSM Lugoj - SCMU Craiova 3-2 (10-25, 14-25, 25-17, 25-23, 25-15), Rapid Bucureşti - Dinamo Bucureşti 0-3 (14-25, 18-25, 15-25). În clasament conduce, în continuare, Metal Galaţi, cu 35 de puncte, urmată de Tomis, cu 33 de puncte, şi Dinamo (31 puncte).

Duel în familie

Meciul dintre CSV 2004 Tomis şi Unic a reprezentat şi un duel în familie. Jucătoarea Tomisului, Radostina Chiţigoi, şi-a înfruntat socrul, Constantin Chiţigoi (antrenorul echipei din Piatra Neamţ), confruntarea fiind vizionată din tribune de soţul voleibalistei constănţene, Cristian Chiţigoi, şi el jucător în prima divizie la Dinamo. La final, nora a avut câştig de cauză, fiind, în acelaşi timp, una din cele mai bune jucătoare de pe teren.