20:30 16 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

CS Tomis, invinsa de lider

02 May, 2008 00:00 752 Marime text

Cu patru etape inainte de final, elevele lui Lucian Rasnita inca mai spera sa prinda un loc de cupe europene

CS Tomis nu a reusit sa produca surpriza etapei, in meciul sustinut in devans, pe teren propriu, in fata formatiei Rulmentul Brasov, si a cedat la mare lupta, cu scorul de 28-32. Intr-o partida disputata in devans, din cadrul etapei a XXII-a, finalista Cupei Cupelor, Rulmentul Brasov, s-a impus in fata elevelor lui Lucian Rasnita, cu scorul de 32-28 (18-13), si continua sa fie lider in clasamentul Ligii Nationale de handbal feminin. Handbalistele constantene au reusit sa tina pasul cu mult mai experimentata echipa din Brasov doar in primele minute ale intalnirii, cand scorul arata 4-4. Sustinuta insa de o galerie galagioasa, venita de la Brasov, echipa pregatita de Mariana Tarca a preluat controlul jocului si s-a distantat, in doar cateva minute, la cinci goluri diferenta, scor 9-4. Rulmentul a pastrat diferenta pana la pauza, conducand, dupa 30 de minute, cu scorul de 18-13. Debutul celei de-a doua parti a apartinut brasovencelor, care conduceau, dupa 6 minute de la reluare, la opt goluri diferenta, scor 22-14. Impulsionate de Alexandra Iovanescu, marcatoare a sapte goluri, handbalistele Tomisului au avut singura tresarire de orgoliu cand s-au apropiat la un singur gol diferenta, la mijlocul reprizei secunde. Dupa un timeout cerut de antrenoarea brasovencelor, Rulmentul a reusit sa se desprinda prin golurile Cristinei Neagu si paradele Nataliei Spirova. La final, brasovencele s-au impus cu scorul de 32-28 si isi continua marsul triumfal in Liga Nationala de handbal feminin. De cealalta parte, formatia constanteana se departeaza de ultimul loc, care ii permite participarea intr-o cupa europeana. Cele mai bune marcatoare ale Tomisului in aceasta partida au fost: Mateescu, cu 8 goluri inscrise, Iovanescu (7), Georgescu (4) si Grigore (3). Pentru brasovence au marcat: Gogarla (10 goluri), Neagu (6), Niculae (4), Barcan, Sorodoc si Vintila (3).

Lupta acerba pentru Europa

In clasament, conduce Rulmentul Brasov, cu 38 de puncte, cu un meci mai putin disputat, urmata de Oltchim Ramnicu Valcea, tot cu 38 de puncte, in timp ce pozitia a treia este ocupata de HCM Baia Mare, care a acumulat 27 de puncte. CS Tomis Constanta ocupa, dupa aceasta partida, pozitia a sasea, cu 21 de puncte. Constantencele se afla in continuare in mare disputa, pentru un loc de cupa europeana, cu U Jolidon Cluj, Dunarea Braila, Otelul Galati si HCM Baia Mare. Cu ultimele doua urmeaza sa dispute meciuri directe, in cele patru partide pe care Tomisul le mai are de jucat pana la finalul sezonului. Celelalte meciuri ale acestei runde a Ligii Nationale se vor disputa sambata, 3 mai.

Scris de: {autor}Paul SERBAN{/autor}