18:24 03 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Cinci medalii cucerite de atletii constanteni

15 Mar, 2005 00:00 787 Marime text
La Bucuresti, s-a desfasurat la finele saptamanii trecute, Campionatul National de atletism pentru juniori 3, competitie la care Constanta a fost reprezentata de noua sportivi. Acestia, legitimati la C.S Farul, L.P.S si C.S.S, au cucerit cinci medalii, trei de aur, una de argint si una de bronz. Asa cum ne obisnuise si in celelalte concursuri la care participase, Andreea Ograzeanu (C.S Alexandria-C.S Farul) s-a impus categoric in probele de 60m cu timpul de 7,72secunde si 200m cu un timp de 25,31secunde. Cea de-a treia medalie de aur a fost obtinuta de stafeta de 4x1 tur in componenta Andreea Rapotan (C.S Farul), Elisabeta Stancu (C.S Farul-C.S.S), Carmen Acatrinei (L.P.S -C.S Farul) si Adelina Lazar (L.P.S -C.S Farul). In proba de saritura in lungime, Elisabeta Stancu nu a reusit decat 5,41m, in conditiile in care primul loc a fost adjudecat cu o saritura de 6,05m. Totusi, ea s-a clasat pe locul doi, cucerind medalia de argint in aceasta proba. Georgiana Juganaru a adus ultima medalie delegatiei constantene, cucerind bronzul la saritura in lungime. Chiar daca saritura sa a fost una modesta, 5,15m, ea s-a clasat pe podium la finalul intrecerii. Antrenorii ce s-au ocupat de pregatirea acestor sportivi au fost: Catalin Ganera (Elisabeta Stancu), Andrei Szemerjai (Georgiana Juganaru), Doina Voiculet (Andreea Rapotan), Dan Ciocan (Carmen Acatrinei), Cristina Manea (C.S Alexandria - Andreea Ograzeanu).