17:34 01 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Catalina Ponor, cea mai buna la Glasgow

02 Nov, 2004 00:00 909 Marime text
Tripla campioana olimpica la gimnastica artistica a inregistrat, la sfarsitul saptamanii trecute, doua alte succese importante in cadrul unui concurs de Grand Prix, desfasurat in orasul scotian Glasgow. Constanteanca Catalina Ponor a fost din nou cea mai buna in probele de barna si sol, impunandu-se fara probleme in fata unor gimnaste de valoare din China sau Brazilia. Catalina a obtinut, mai intai, locul intai in proba de barna, fiind notata cu 9.700, dupa un exercitiu care a avut o nota de plecare din 10. Ea a fost urmata de brazilianca Daniele Hypolito (9.375) si de chinezoaica Chin Ya Li (9.325). Sportiva legitimata la CS Farul Constanta s-a impus fara probleme si in proba de sol, unde a primit nota de 9.650. Pe locul doi s-a clasat Chi Fei Cheng (9.550), din China, in timp ce Hypolito a ocupat pozitia a treia. In aceasta proba, o alta reprezentanta a Romaniei, Alexandra Eremia a ocupat locul al patrulea, ratand cu doar cateva sutimi, clasarea pe podium. Concursul de gimnastica artistica de la Glasgow este o etapa a Cupei Mondiale. In varsta de numai 17 ani, Catalina Ponor si-a inceput cariera internationala in anul 2003, cand a cucerit titlul mondial la Anaheim (Statele Unite). Varful performantei a fost atins insa in cursul lunii august la Jocurile Olimpice de la Atena, cand a obtinut nu mai putin de trei medalii de aur (la sol, barna si cu echipa). Sportiva din Constanta este considerata revelatia ultimilor ani in gimnastica mondiala, fiind comparata cu deja legendara Nadia Comaneci.