12:39 18 05 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Campioni dupa sezonul regulat

07 May, 2004 00:00 609 Marime text

Armatura Universitatea Agronomia Cluj - HC Municipal Constanta 26-34 (10-14)

Handbalistii de la HC Municipal Constanta au devenit ieri campionii sezonului regulat. Lideri ai clasamentului Grupei valorice A a Ligii Nationale inaintea ultimei etape, la egalitate de puncte (30 p) cu Dinamo Romconstruct Bucuresti, jucatorii constanteni au ramas pe primul loc al ierarhiei, invingand ieri, in deplasare, pe ultima clasata a grupei, Armatura Universitatea Agronomia Cluj, intr-o confruntare ce s-a disputat in devans. "Dusul rece" de la Targu Jiu, cand au cedat cu 29-31, le-a facut bine constantenilor. Ei au invatat sa-si trateze cu respect adversarul, indiferent de locul ocupat in clasament. Elevii antrenorilor Aihan Omer (principal) si Eden Hairi (secund) au abordat meciul cu multa ambitie si determinare, impunandu-se la final cu 34-26 (14-10). Partida a avut un inceput echilibrat. Pe fondul unor ratari ale jucatorilor nostri, adversarii au reusit sa mentina scorul strans pana in ultimele minute dinaintea pauzei. In minutul 24 scorul era egal, 10-10. Apararea si interventiile bune ale portarului Ionut Stanescu au dat un imbold jucatorilor de atac ai HC Municipal care au punctat de patru ori fara sa mai primeasca vreun gol. Partea a doua a fost la discretia gruparii de pe litoral. Gazdele au incercat sa reduca din handicap, insa o singura data diferenta a fost de trei goluri. Descatusati pe final, constantenii s-au impus cu 34-26, obtinand victoria necesara mentinerii pe primul loc al clasamentului, indiferent de rezultatul meciului pe care Dinamo Romconstruct Bucuresti il va sustine sambata, pe teren propriu, cu HC Minaur Baia Mare. Prima pozitie ii confera echipei noastre sanse sporite la castigarea in premiera a titlului de campioana nationala. Daca nu va "calca" stramb, HC Municipal va juca finala campionatului in doua acte la Constanta si intr-unul in deplasare. Pana atunci, miercuri, 12 mai, HC Municipal si Armatura Universitatea Agronomia Cluj se vor intalni din nou in prima faza a play-off-ului. Intalnirea va avea loc tot la Cluj, urmand ca meciurile 2 si 3 sa se dispute la Constanta, pe 15 si 16 mai. Datele disputarii partidelor din fazele urmatoare sunt urmatoarele: 19, 22 si 23 mai (semifinale), respectiv 1, 4 si 5 iunie (finala). Pentru HC Municipal au marcat: Tucanu (8), Toma (7), Baiceanu (6), Stavrositu (4), Paraianu (3), Timofte (3), Nicolae (2), Racovitan (1). Au mai jucat: Stanescu, Popescu - portari; Tase, Saulescu, Giotoiu si Soldanescu.