02:15 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Callatis a remizat în primul amical al verii

11 Jul, 2011 00:00 1547 Marime text
callatis.jpgSâmbătă, pe stadionul municipal din Călăraşi, s-a disputat meciul de verificare dintre echipa locală, FC Dunărea, clasată sezonul trecut pe locul 5 în Liga a III-a şi nou promovata în eşalonul secund, Callatis Mangalia.

Jucată pe o vreme caniculară, partida s-a încheiat la egalitate, scor 1-1, după ce, la pauză, a fost 0-0. Singura reuşită a divizionarei secunde a fost marcat de Dincă Calagi, cu cinci minute înainte de final. Cu ocazia acestui joc, şi-au făcut debutul la noua lor echipă şi patru dintre cei cinci jucători achiziţionaţi în aceste zile de gruparea de pe litoral: Răzvan Damian, Cristian Cojenel, Nicu Creţu şi Liviu Mihai. Callatis Mangalia, formaţie antrenată de Marin Barbu, a început partida cu următoarea formulă de echipă: Neagu - Judeanu, Floricel, Damian, Iovănescu, Cojenel, Liviu Mihai, Bolat, Cogali, Kamara şi Patane. În repriza secundă, au mai evoluat Bermudez, Calagi, Creţu, Păcurar şi Todea. Cele două echipe se vor mai întâlni miercuri. Meciul se va disputa de data aceasta la Constanţa, după ce terenul stadionului din Mangalia a suferit unele lucrări de întreţinere. Trupa lui Marin Barbu va mai susţine, în această perioadă, alte două partide amicale cu adversari încă nedesemnaţi. Acestea se vor disputa pe 14 şi 16 iulie pentru ca, la începutul săptămânii viitoare, lotul Callatisului să plece pentru zece zile, la Câmpulung Moldovenesc, în primul stagiu de pregătire al verii.