16:44 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Callatis a castigat derbyul judetului

06 Jun, 2005 00:00 614 Marime text

Midia a inregistrat prima infrangere din acest retur, cedand cu 1-4 pe teren propriu, in fata echipei din Mangalia

Campionatul national de fotbal al Diviziei B a programat sambata dimineata partidele etapei a 29-a, penultima din actuala editie a acestei intreceri interne. Derbyul Seriei I s-a disputat la Navodari, unde s-au confruntat doua dintre cele mai in forma echipe si anume Midia din localitate si Callatis Mangalia. Devenit deja un derby de mare traditie in judetul Constanta, meciul s-a incheiat cu o surpriza, oaspetii reusind sa se impuna cu scorul de 4-1 (la pauza 1-3). A fost o partida frumoasa, cu numeroase faze de atac la ambele porti si cu faze deosebite, care au smuls aplauze furtunoase celor peste o mie de spectatori prezenti in tribune. Callatis a deschis scorul la numai doua minute de la startul partidei, prin Petrache, jucator care in ultimele etape a "semnat" mai multe reusite deosebit de importante, care au adus puncte pretioase formatiei sale. Acesta a fost protagonistul unei frumoase faze de atac, urmata de un sut de la zece metri, sub transversala portii gazdelor. Midia a restabilit egalitatea in minutul 4 prin Placinta, care a inscris printr-un sut puternic de la aproximativ 25 de metri. Dupa alte doua minute, Callatis revine in avantaj prin Erdinci Cogali, care l-a invins pe Gheorghe cu un sut expediat cu exteriorul din limita dreapta a careului mic. A fost un inceput de meci extraordinar, ambele formatii fiind decise sa demonstreze ca au valoare. Rezultatul pauzei a fost stabilit in minutul 17 de Ilie, care a marcat cu capul dupa o centrare foarte buna venita de la acelasi Erdinci Cogali. In a doua repriza, Midia incearca sa se revanseze in fata propriilor suporteri, dar actiunile sale ofensive nu lasa "urme" pe tabela de marcaj. In minutul 73 se consuma si cea mai frumoasa faza a meciului, cand acelasi Petrache ridica scorul la 4-1. Atacantul Callatisului il vede iesit din poarta pe goal-keeper-ul Midiei si trimite un lob de la peste 35 de metri, in urma caruia balonul poposeste in plasa portii adverse. Infrangerea suferita sambata pe propriul teren reprezinta pentru Midia primul esec din returul actualei editii de campionat. Formatia pregatita de Dan Radulescu continua sa ocupe locul doi in clasamentul Seriei I, cu 54 de puncte din 30 de meciuri si va termina campionatul pe aceasta pozitie, indiferent de ceea ce se va intampla in ultimul act al Diviziei B. Callatis Mangalia are in prezent 43 de puncte si ocupa locul opt in clasament. In ultima etapa a sezonului, pe data de 11 iunie, Callatis va intalni pe propriul teren echipa FCM Targoviste.