16:21 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Altay a batut o divizionara A

06 Jun, 2005 00:00 858 Marime text
Formatia pregatita de Cristian Camui a inregistrat sambata dimineata o victorie deosebit de importanta, impunandu-se cu scorul 2-1 in fata echipei FC Vaslui, deja promovata in Divizia A. Meciul disputat la Medgidia a facut parte din etapa a 29-a a Seriei I din Divizia B si a fost unul dominat de catre fotbalistii formatiei gazda. Altay a jucat foarte bine dominandu-i pe jucatorii vasluieni, aflati probabil cu gandul la vacanta si la meciurile pe care in viitor le vor disputa in primul esalon. Tabela a fost deschisa in minutul 9, cand Stefan Ciobanu a introdus in plasa un balon respins gresit de portarul oaspetilor. La inceputul celui de al doilea mitan, in minutul 48, rezultatul devine 2-0, pentru Altay. Acelasi Stefan Ciobanu a fost faultat in careu de Bratu iar fostul farist Cosmin Mocanu a transformat penaltyul fara probleme. Rezultatul final va fi stabilit in minutul 78, cand "vasluianul" Gideon a inscris dintr-un sut violent, sub transversala portii echipei gazda. In urma acestui succes, Altay acumuleaza 39 de puncte si asteapta linistita vacanta. Vaslui are 61 de puncte (cu sapte mai mult decat Midia) si este prima divizionara B care a reusit anul acesta accederea in primul esalon. Pe data de 11 iunie, in ultima etapa a campionatului, FC Altay va evolua in deplasare, la Roman, impotriva fotbalistilor de la Laminorul.