17:04 17 06 2024 Citeste un ziar liber! Deschide BIBLIOTECA VIRTUALĂ

Handbalistii constanteni aspira la titlul cel mare

10 Nov, 2003 00:00 761 Marime text

HCM Constanta - Sporting Club Horta 28-23, 30-23

Echipa de handbal masculin a reusit duminica sa se califice in optimile "Challenge Cup", dupa ce a trecut in dubla mansa de formatia portugheza Sporting Club Horta. * Ambele meciuri s-au disputat la sfarsitul saptamanii, in Sala Sporturilor din Constanta, lusitanii economisind in acest fel o mare suma de bani * Handbalistii constanteni au facut spectacol, invingand o formatie oaspete ambitioasa, dar net inferioara tehnic

Echipa de handbal masculin Handbal Club Municipal Constanta a reusit sa se califice in optimile de finala ale "Challenge Cup", dupa ce a invins in dubla mansa formatia portugheza Sporting Club Horta. Cele doua partide s-au desfasurat sambata si duminica, de la ora 11 00, in Sala Sporturilor, in prezenta a peste 1 500 de spectatori. In prima intalnire, handbalistii constanteni s-au impus cu scorul de 28-23 (17-12), pentru ca o zi mai tarziu sa risipeasca total emotiile suporterilor, castigand cu un categoric 30-23. Sambata dimineata, elevii lui Aihan Omer au inceput foarte bine, distantandu-se in minutul 20 la o diferenta de opt puncte (15-7). Punand prea mult pret pe spectacol si putin relaxati, Stavrositu, Buricea si compania le-au permis in a doua repriza oaspetilor sa se apropie la numai doua puncte, cand mai erau doar noua minute de joc. Finalul meciului tur i-a apartinut insa echipei HCM, care a marcat cinci goluri in ultimele sase minute. Eroul zilei de sambata a fost Darius Sania, care a inscris de opt ori. Celelalte goluri ale constantenilor din cadrul primului meci i-au avut ca autori pe Marius Stavrositu (4), Denis Ali (4), Laurentiu Toma (3), Silviu Baiceanu (3), George Buricea (2), Ionut Saulescu, Florin Nicolae, Paul Geotoiu si Bogdan Soldanescu, cate unul. Cel mai bun marcator al oaspetilor a fost purtatorul tricoului cu numarul 14, Helder Valente, care a inscris de sapte ori in poarta lui Ionut Stanescu. Trebuie mentionat insa ca Stanescu a aparat foarte bine in acest prim meci, o mare parte din reusitele handbalistilor lusitani fiind marcate din lovituri de la sapte metri. Sporting Club Horta a parut sambata o echipa naiva, desele greseli de incepator comise de portughezi trezind adesea ilaritate in tribune. In mod surprinzator, oaspetii au evoluat mult mai bine in cea de-a doua partida, demonstrand ca gafele turului s-au datorat emotiei. In cadrul conferintei de presa organizate la final, oficialul lusitan, directorul Jorge Rosa, s-a aratat optimist, considerand ca elevii sai mai au inca sanse de calificare. De cealalta parte, Aihan Omer a recunoscut ca le-a permis jucatorilor sa faca spectacol, dar a acuzat mentalitatea lor, care a dus la o relaxare prematura in momentul in care diferenta pe tabela era de opt puncte. Si in partida de duminica nu s-a pus nici o clipa problema castigatorului. Startul meciului a fost unul deosebit de echilibrat, Sporting preluand in mai multe randuri conducerea. HCM a revenit si a incheiat prima repriza cu un avantaj de doua goluri (14-12). Cu un public entuziast, care a cantat pe tot parcursul meciului, handbalistii constanteni s-au dezlantuit pe final, impunandu-se cu un 30-23, scor care scuteste de orice comentariu. De data aceasta, a fost ziua lui George Buricea, care a marcat unsprezece goluri in poarta nefericitului Telmo Fereira. Introdus pe final in locul lui Stanescu, portarul Mihai Popescu a smuls ropote de aplauze, reusind sa se opuna cu succes, in mai multe randuri, atacurilor portugheze. Pentru gazde au mai marcat Racovitan (5), Baiceanu (4), Toma (4), Stavrositu (3), Oselinschi (2) si Sania (1). De cealalta parte, Juan Guerra a marcat de zece ori. Desi cam "darnici" cu acordarea de cartonase galbene si eliminari, arbitrii suedezi Peter Hanson si Peter Olson au arbitrat bine. Desi invinsi, portughezii au parasit Sala Sporturilor inconjurati de aplauze, intreaga asistenta onorandu-i pentru jocul frumos aratat cu precadere in meciul de ieri si pentru spiritul de fair-play. HCM merge mai departe, in optimile "Challenge Cup", demonstrand ca a devenit o forta a handbalului european si ca se poate lupta de la egal la egal cu echipe al caror buget este de milioane de euro.